BANJALUKA, U RS se mora prekinuti sa dosadašnjom praksom deindustrijalizacije i bazu razvoja postaviti na prerađivačkoj, a posebno metalskoj industriji, kazao je Obrad Belenzada, predsjednik Konfederacije sindikata RS.
On je izlažući prijedloge za novu industrijsku politiku kazao da se najprije mora prestati sa “deindustrijalizacijom”, pogotovo što, kako kaže, taj proces podrazumijeva i “deurbanizaciju”.
“Taj proces podrazumijeva pretvaranje nekadašnjih industrijskih radnika u seljake ili stvaranje seljaka od mladih generacija, jer turizam i komplementarne uslužne djelatnosti ne mogu apsorbovati puno radnika. Uz navedeno treba naglasiti da su to anahroni i nepopularni procesi sa kulturološkog, sociološkog i civilizacijskog stanovišta. Kod strateškog planiranja o ovome se posebno treba voditi računa”, istakao je Belenzada.
On smatra da postoji prostor da se industrijski proizvođači na velika vrata vrate na evropska tržišta, a nakon što su se, kako kaže, zapadnoevropski kupci uvjerili da proizvodi iz Kine, Tajvana i Južne Koreje, iako su i dalje jeftiniji, ne mogu odgovoriti zahtjevima tržišta.
Kako bi prerađivački sektor oživio, Belenzada poziva da se, između ostalog, prekine dosadašnja praksa u oblasti privatizacije, koja se u većini slučajeva odnosila na pribavljanje pogodnih lokacija za ljude koji su kupili imovinu, te su sve uradili da ugase programe i otpuste ljude.
“Treba najhitnije završiti proces privatizacije i insistirati na dosljednom sprovođenju ugovora i preduzimati akcije monitoringa, a u slučaju kršenja i minimalnih odstupanja, raskidati ugovore”, istakao je on.
Naglašava, takođe, da treba napustiti dosadašnju politiku spasavanja firmi koje nisu mogle preživjeti na tržištu uz ogromna ulaganja.
Čelnik Konfederacije sindikata RS traži efikasniji i osmišljeniji proces reprivatizacije, odnosno kupovine preduzeća od strane Vlade RS.
“Činjenice i iskustva iz kupljenih preduzeća govore da ‘nova preduzeća’ ne mogu poslovati na starim osnovama, jer da su mogla ne bi propala. Vlada je postala najbolji kupac, ali loš upravljač”, ocjenjuje Belenzada.
On smatra da kupovina firmi od strane Vlada mora podrazumijevati postojanje plana restrukturiranja i reinženjeringa, što naziva bolnim procesima koji u suštini znače kretanje iz početka na sasvim novim osnovama.
“U novim restruktuiranim firmama zadržati samo programe koji se uz brza inoviranja mogu upustiti u tržišnu utakmicu na svjetskim tržištima”, kaže Belenzada.
Poziva i na osnivanje fonda za razvoj reprivatizacionih firmi, koji bi se punio novcem dobijenim prodajom ojačanih novih preduzeća. Programe koji se “napuste”, kako predlaže, restrukturiranjem treba povjeriti malim preduzećima i sa njima uspostaviti kooperantske odnose. Nezavisne novine