ZAGREB, Stanje u hrvatskoj privredi je zabrinjavajuće, ocijenio je predsjednik Hrvatske Stjepan Mesić poručujući kako proizvodnja za izvoz mora postati najvažniji hrvatski privredni projekat.
Mesić je, kao i prošle, i ove godine upozorio da se nastavlja rast zaduživanja, navodeći da se se prošle godine Hrvatska dnevno zaduživala za više od 10,1 milion evra.
Upozorio je i na nastavak rasprodaje ‘porodičnog srebra’, navodeći primjer Ine i prodaje njenih, hrvatskih izvora nafte, plina i vode, postavljajući pitanje zašto se Hrvatska odriče ‘zlatne koke’ u turbulentnim vremenima kada se svi otimaju za izvore energije.
Ističući da je inflacija u Hrvatskoj gotovo dvostruko veća nego u Evropi, predsjednik Hrvatske je upozorio na bujanje administracije, stalno nicanje neproduktivnih investicija, naraslu potrošnju.
“Inflaciju potiče bujanje birokracija, neracionalan teritorijalni ustroj, stalno zapostavljanje i uništavanje proizvodnje”, kazao je Mesić dodajući da inflaciju potiče politika kojoj je važna potrošnja, koja troši više nego što zarađuje.
“Ne govorim ni o jednoj vladi, sadašnjoj ili bivšoj, niti o jednoj stranci, ni vladajućoj ni opozicionoj”, rekao je Mesić upozoravajući da je cijelo društvo u Hrvatskoj izrazito neracionalno.
Mesić je mišljenja da se protiv inflacije treba boriti uklanjanjem njenih uzroka, što znači mijenjanjem politike.
Pritome je istakao potrebu stvaranja uslova za rast proizvodnje, produktivnog zapošljavanja, a proizvodnja za izvoz mora postati hrvatski najvažniji privredni projekat.
Jesenski sajam traje do 21. septembra, a svoje proizvode, usluge i tehnologije izlagači predstavljaju na izložbenom prostoru od oko 70 000 metara kvadratnih.
Jesenski sajam čini osam specijalizovanih sajamskih priredbi – sajmovi proizvoda i usluga ruralnih područja “Eko-Etno”; izuma, novih ideja, proizvoda i tehnologija “ARCA”; građevinskih tehnologija, mehanizacije i prateće industrije “Contech”; energetike, elektronike i automatizacije “Energetika”; odjeće, obuće i modnih detalja “Dani mode”; ambalaže i pakiranja “Modernpack”; zaštite okolina ,ekotehnologije i komunalne opreme “EMAT” te upravljanja prometnim i logističkim sistemima “Promet i logistika”.
Kolektivnim izložbama predstavlja se 167 izlagača iz 13 zemalja, a i ovogodišnji 84. JMZV prati niz stručno-pratećih aktivnosti.
Među njima se ističe tradicionalni Privredni forum, susret privrednika sa predstavnicima Vlade, a tema Foruma, koji se održao danas poslije podne, je “Energetska strategija – temelj privrednog razvoja”.