NJUJORK,Američka investiciona banka Merrill Lynch saopštila je juče da je u drugom tromjesečju zabilježila neočekivano velike gubitke od 4,89 milijardi dolara usljed velikog otpisa dugova.
Treća po veličini banka u SAD, koja je u istom periodu prošle godine ostvarila dobit od 2,14 milijardi dolara, objavila je da je u drugom tromjesečju otpisala imovinu vrijednu 9,7 milijardi dolara usljed usporavanja američke privrede.
Pored toga, banka je objavila plan prodaje većinskog udjela u svojoj filijali za brokerske poslove, “Financial Data Services” očekujući da će inkasirati više od 3,5 milijardi dolara. U saopštenju se, takođe, navodi da je banka prodala svoj udio od 20 odsto u agenciji za vijesti i finansijske podatke “Bloomberg” za 4,43 milijarde dolara.
Gubitak u drugom tromjesečju je četvrti zaredom za Merrill Lynch i dvostruko veći nego što su očekivali analitičari, tako da je izvršni direktor banke Džon Tejn proteklo tromjesečje opisao kao veoma teško i razočaravajuće. Tejn je na čelo Merrill Lyncha stigao u novembru 2007. godine, kako bi poboljšao poslovanje te banke opterećene ogromnim otpisima dugova zbog hipotekarne krize na američkom tržištu nekretnina. Međutim, od tada do danas su zabilježeni gubici veći od sedam milijardi dolara, uglavnom zbog loših ulaganja i kao posljedica odluka koje je donijelo bivše rukovodstvo na čelu sa izvršnim direktorom Stenlijem O'Nilom.
Vrijednost akcija Merrill Lyncha nakon objavljivanja poslovnih rezultata pala je za šest odsto na 28,90 dolara. Prije toga je njihova vrijednost nakratko porasla za gotovo deset odsto kao reakcija na neočekivano dobre poslovne rezultate finansijske kompanije JP Morgan Chase.
Merrill Lynch je bio prinuđen da zbog nemogućnosti naplate potraživanja po osnovu ulaganja u rizične potprvoklasne hipotekarne kredite, od izbijanja kreditne krize otpiše ukupno 40 milijardi dolara u proteklih godinu dana od početka krize na američkom tržištu nekretnina.
Citigroup iznad očekivanja
Najveća američka banka Citigroup saopštila je juče da je u drugom tromjesečju zabilježila gubitak od 2,5 milijardi dolara, što je manje od očekivanog uprkos otpisima dugova u iznosu od 7,2 milijarde dolara i gubicima u kreditnom sektoru. Banka je u istom prošlogodišnjem periodu ostvarila 6,23 milijarde dolara profita.
U tri mjeseca zaključno s junom Citigroup je zabilježio pad prihoda za 29 odsto na 18,65 milijardi dolara, što je takođe bolje od očekivanja analitičara. Citigrup je u ovom periodu smanjio broj radnika za 6.000, dok je u prvoj polovini otpušteno ukupno 11.000 zaposlenih.
Vrijednost akcija banke porasla je na Njujorškoj berzi 4,4 odsto.