BERLIN, Njemačka kancelarka Angela Merkel upozorila je u govoru u donjem domu njemačkog parlamenta, partnere u Evropskoj uniji da se ne nadmeću u stvaranju velikih strimulativnih paketa za svoje ekonomije.
Merkelova je istovremeno svoj plan za izlazak njemačke privrede iz krize ocijenila kao zasnovan na “temeljnim i rezonskim mjerama”.
Šefica njemačke vlade je pod pritiskom opozicionih partija, pripadnika njenih vlastitih konzervativaca i partnera iz EU da pojača stimulativne mjere za izlazak vodeće evropske ekonomije iz krize, ali je odlučno odbacila zahtjeve za smanjenje poreza na dodatu vrijednost u toku narednih nekoliko mjeseci.
“Mi ne bi trebalo da idemo u trku za milijarde”, rekla je Merkelova u Budestagu, uz opasku da, umjesto takvog pristupa, zagovara primjenu mjera koje su u skladu sa tekućom situacijom u domaćoj privredi.
Merkelova je rekla da mjere njene vlade na osnovu kojih je previđeno da se u nove investicije i poslove kompanija uloži 50 milijardi evra, treba da, tokom narednih mjeseci, pomognu prevazilaženje sadašnjeg zastoja u njemačkoj privredi.
Ekonomisti su procjenili da će predloženi vladin stimulativni paket obuhvatiti manje od 0,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) zemlje u toku naredne dvije godine i kritikovali su ga kao previše skroman, imajući u vidu veoma dobro stanje nacionalnog budžeta.
Merkelova je u izlaganju pred poslanicima Bundestaga ukazala da će naredna godina biti period “loših vijesti”, ali da vlada ima spreman program koji će stvoriti osnovu za oporavak njemačke privrede u toku 2010. godine.
“Nemačka je jaka. Ja bih čak rekla veoma jaka”, kazala je Merkelova.
Opoziciono nastrojeni političari su kritikovali kancelarku zbog njenog odbijanja da prizna realnost i ozbiljnost privrednog zastoja u kome se nalazi njemačka ekonomija.
Njemačka je, prema podacima koje su ranije objelodanili članovi vlade, tokom prošlog kvartala ušla u recesiju i postoji mogućnost da naredne godine doživi najveći privredni pad od kraja Drugog svjetskog rata.
“Nije samo opozicija ta koja kaže da vi još niste razumjeli stepen ozbiljnosti ekonomske situacije. To kažu i ljudi u Francuskoj i Britaniji”, rekao je Rajner Bruderle, poslanik opozicionih Slobodnih demokrata u Budenstagu, kritikjući Merkelovu.
Njemačka je prošlog mjeseca usvojila 500 milijardi evra vrijedan paket za spas ugroženih banaka i drugih finansijskih kompanija, a vlada je ukazala da bi mogla da pomogne i ugroženoj automobilskoj kompaniji “Opel” oslobađajući je nekih poreskih obaveza.
Merkelova, prema ocjeni finansijskih stručnjaka, pokušava da balansira u ekonomskoj politici, nastojeći da usvoji odgovarajuće stmulativne mjere za podsticanje privrednog rasta i u isto vrijeme održi budežtsku ravnotežu, koja je ranije bila oštro narušena zbog previsoke javne potrošnje.
U toku januara iduće godne Merkelova planira, kako je sama najavila, da sa koalicionim partnerima iz Socijaldemokratske partije razgovara o stimulativnim mjerama za rast njemacke ekonomije koje će se primjeniti u budućnosti.