HANOVER, Njemačka kancelarka Angela Merkel istakla je da se zaduženost zemalja u EU mora smanjiti, i na drugoj strani podstaći rast i da su to dva stuba za dalji razvoj.
Ona je, obraćajući se na svečanosti povodom otvaranja međunarodnog sajma tehnologije “Hanover mese 2012”, istakla da se smanjenje zaduženosti i podsticanje rasta ne smiju smatrati za dvije suprostavljene mjere, već da su obje potrebne za izlazak iz krize.
“Jedno je jasno da onaj koji je zadužen ne može da se razvija daljim zaduženjima”, poručila je Merkelova. Ona je istakla da je kriza pokazala da prevelika zaduženost čini ranjivim tržišta.
Merkelova je naglasila da je potrebno koristiti zajedničko tržište i otvoriti tržište rada, kako bi se smanjila nezaposlenost mladih. Prema njenim riječima, mora se podstaći zapošljavanje mladih, a previše rigidno regulisana tržišta rada ne pružaju šansu za zapošljavanje.
Njemačka vlada, kako je dodala, nema namjeru da povećava poreze, jer smatra da je to kontraproduktivno. Isto tako je navela da je potrebno imati kontrolisanu imigraciju.
Govoreći o Kini, koja je zemlja partner ovogodišnjeg sajma, Merkelova je podsjetila da je Kina prije 25 godina već jednom bila zemlja partner, ali tada sa svega dvije desetine firmi, dok će na aktuelnom sajmu biti zastupljena sa preko 500 preduzeća.
Svaki deseti izlagač, kako je ukazala, biće kineska firma, što pokazuje ogroman napredak koji je ostvarila ova zemlja.
“U krizi se pokazalo da globalna odgovornost od nas zahtjeva veću savjesnost. Godinama pred krizu smo razgovarali o tome kako proširiti G8 format, i kada je nastupila kriza mi smo se sastali na nivou G20 koji je sada postao etablirani format i koji oslikava ekonomske sile svijeta”, objasnila je Merkelova. Ona je poručila da svi zajedno snose odgovornost za svijet i da zato svi moraju dati zajednički doprinos.
U svom izlaganju, kojem je prisustvovao i kineski premijer Ven Ðiabao, ona je podsjetila da su Berlin i Peking dogovorili zajedničke konsultacije vlada, koje su doprinijele jačanju saradnje ne samo ministarstava, već u nauke. Bilateralna trgovinska razmjena prošle godine, kako je kazala Merkelova, sa 144 milijardi evra, dostigla je novi rekord. Tanjug