SARAJEVO, U pojedinim trgovinama u Sarajevu i juče je hljeb kompanije “Klas” koštao jednu KM iako je ova sarajevska velepekara od nedjelje snizila cijenu na 0,95 KM.
U Udruženju pekarskih obrtnika FBiH “još nemaju stav” nakon odluke Vlade KS o ograničenju marže na osam odsto za hljeb i poteza “Klasa” da smanji cijenu polubijelog, crnog i narodnog hljeba.
Hljeb ove kompanije nije u svim radnjama pojeftinio za pet feninga, pa tako njegova cijena u trgovačkom centru “Merkator” iznosi 97 feninga.
U “Merkatoru” juče nismo uspjeli dobiti obrazloženje zbog čega je hljeb snižen za tri umjesto za pet feninga, jer je bio neradni dan.
Mesud Lakota, sekretar Udruženja za zaštitu potrošača, ističe da je riječ o malverzacijama trgovaca koji naplaćuju trgovinsku maržu.
“Ne postoji zaštitna cijena hljeba i onda je svakome dato da je postavlja kako hoće. Slobodno je formiranje cijena i to su firme shvatile kao da mogu raditi šta hoće. Jedino što se može je da ‘Klas’ reaguje i ne dozvoli da njegov hljeb košta više od 95 feninga”, rekao je Lakota.
U “Klasu” smatraju da je moguće da trgovačke firme nisu stigle korigovati cijenu zbog svog sistema rada, te je moguće da će to učiniti danas.
“Mi samo preporučujemo maloprodajnu cijenu. Trgovac je dužan da se pridržava maloprodajne marže od osam odsto”, dodaju u “Klasu”.
Lakota ocjenjuje da nadzor nad tržištem ne funkcioniše i da su za to krivi državni organi.
“Potrebne su mjere i intervencije. Hljeb je doveden u situaciju kao da nije strateški proizvod nego nešto što nam ne treba svaki dan”, kazao je Lakota. Nezavisne n.