BUDVA, Menadžeri su bitan resurs i mogu da doprinesu ekonomskom prosperitetu i stabilnosti na Balkanu, rečeno je prvog dana Prvog Kongresa evropskih menadžera u Budvi.
Predsjednik Asocijacije menadžera Crne Gore Budimir Raičković, koji je i domaćin ovog skupa, poručio je da su i svijet i Evropa u izazovnim vremenima, a u regionu je to sve, kako je rekao, samo mnogo vidljivije.
Prema njegovim riječima, sada se od menadžera očekuje da odgovore na izazove poput krize javnog duga, nezaposlenosti, uvozne zavisnosti.
Njegov kolega na čelu Evropske menadžment asocijacije Dinos Lambrinopulos dodaje tom spisku i onaj s problemima evropskih zemalja, a to su visoka nezaposlenost, nejedinstvo i velike razlike među zemljama.
“Evropu muči unutrašnja nestabilnost i ne može da se takmiči sa azijskom i privredom SAD. Na evropskom kontinentu se više razgovara o disciplinovanju ekonomije, dok se kod njih priča o razvoju”, rekao je Lambrinopulos.
U tom smislu, uloga menadžera je važnija nego ikad, ističe predsjednik Evropske konfederacije menadžera Ludger Rame dodajući da bi oni trebalo da razmišljaju o tome kako mogu da doprinesu ekonomskom prosperitetu, a ne samo kako da uzmu novac iz evropskih fondova.
Morate da razmišljate na način “šta ja mogu da uradim za EU, a ne samo šta mogu da uzmem od EU”, poručio je on.
Menadžeri ujedno moraju da budu spremni da odgovore i na nove trendove u svijetu, navodi predsjednik Srpske asocijacije menadžera Milan Petrović i dodaje da su oni uslovljeni novim tehnologijama.
Petrović je primetio da je danas teško biti uspešan bez digitalnih tehnologija, a taj trend transformiše sve privredne grane i sve vrste poslovanja.
“Pitanje koje se postavlja je da li mi razumemo te nove trendove, jer svi imamo cilj da napravimo bolji svet. A to ćemo moći tako što ćemo bolja pitanja da postavimo, a Kongres je upravo prilika da prvo sebi postavimo ta pitanja“, rekao je Petrović.
Kongres ima dva cilja, navodi on: Da inspirišemo jedni druge i da razmenimo znanja i iskustva.
Predsjednik Asocijacije menadžera Makedonije Zoran Vitanov poručuje da tehnološki napredak donosi novine, usluge će biti digitalizovane i virtuelne, a u sredini je vizija.
“Na taj način posrednici se gube, a prelazimo na proces koji vodimo sami, ljudi koji znaju šta žele sa vizijom i ciljevima, oni će se sastajati i udruživati direktno”, smatra on.
Esad Čolaković, direktor hrvatskog Udruženja menadžera i preduzetnika, poručio je da atomizacija društva na osnovu tehnologije otežava stvari, ali da menadžeri imaju jedinstvenu priliku da “sada i ovde započnemo i nastavimo sa diskusijom i pokrenemo nove inicijative”.
“Ne možemo biti zadovoljni samo onim što smo uradili u malim krugovima, već moramo pomoći i Balkanu i Evropi, jer postoji akumulirani potencijal ovde, na nama je da ga iskoristimo”, rekao je Čolaković.
Balkan i Evropa su u tranziciji, to je projekat koji je u toku, rekao je on dodajući da menadžeri podržavaju ideju zajedničkog tržišta.
“Svi smo mi akteri na ovom brodu, a sada je trenutak da budemo proaktivni. Nadam se da ćemo probuditi one kojih se to tiče i ukazati da imamo rešenja i skup vrednosti koje su univerzalne”, poručio je Čolaković. Tanjug