SARAJEVO, Pomoćnik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Dragiša Mekić izjavio je da, nakon juče završene treće runde pregovora sa EU u Briselu, delegacija BiH očekuje povećanje bescarinskih izvoznih kvota za pastrmku sa 40 na 500 tona godišnje.
“Kao rezultat naših pregovora trebalo bi da dobijemo i kvotu za izvoz 140 tona šarana i 70 tona inćuna, a zauzvrat EU bi dobila samo bescarinsku kvotu za 100 tona šarana”, precizirao je Mekić.
Što se tiče izvoznih kvota za vino, kaže Mekić, BiH bi trebalo da dobije ukupno oko 40.000 hektolitara, dok će kvota EU biti oko 10.000 hektolitara.
Prema njegovim riječima, pregovori o kvotama za šećer protiču u “zategnutoj” atmosferi, a problem predstavljaju i različiti statistički podaci kojima raspolažu delegacije BiH i EU.
“Prema našim statistikama, mi smo godišnje u Hrvatsku izvozili od šest do osam hiljada tona, ali EU na osnovu svojih podataka tvrdi da je riječ o mnogo manjim količinama”, dodao je Mekić.
On je naglasio da su pregovori o šećeru veoma osjetljivo pitanje i za BiH i za EU.
Mekić kaže da je delegacija EU insistirala i na pregovorima o mesu i mlijeku, ali pregovarački tim BiH nije pristao na to, jer želi da pregovara po principu “kvota za kvotu”, naprimjer “riba za ribu”, dok tim EU nastoji da lopticu prebaci na teren takozvane “tradicionalne trgovine”.
Prema njegovim riječima, šef pregovaračkog tima EU Paola Pampaloni, nakon dvodnevnih pregovora, koji su završeni juče u Briselu, upoznaće predstavnike zemalja članica EU o prijedlozima BiH.
“Ako naši zahtjevi budu prihvaćeni, to bi za BiH bilo odlično i potpuno u skladu sa našom pregovaračkom pozicijom, koju su utvrdili Predsjedništvo BiH i Savjet ministara BiH”, naglasio je Mekić.
Pregovori između EU i BiH vode se radi zaključivanja protokola uz Privremeni sporazum o trgovini i trgovinskim pitanjima između Evropske zajednice, sa jedne, i BiH sa druge strane, da bi se uzelo u obzir pristupanje Hrvatske Evropskoj uniji.
Izvozne kvote za EU trenutno su ograničene i nedovoljne su za mogućnosti BiH u vezi sa bescarinskim izvozom na evropsko tržište.
Tokom ovog procesa EU je pokušala da od BiH izdejstvuje ustupanje bescarinske kvote za određene vrste proizvoda i to pretežno onih koje je Hrvatska u velikoj mjeri izvozila u BiH ili kako to oni nazivaju “robe tradicionalne trgovine između BiH i Hrvatske”, ali delegacija BiH, shodno pregovaračkoj poziciji, uporno insistira na principu “kvota za kvotu” s ciljem maksimalne zaštite domaće proizvodnje. Srna