BERLIN, MOSKVA, Ruski predsjednik Dimitrij Medvedev izjavio je da je zadovoljan razgovorima koje je juče u Berlinu imao s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel.Jedna od glavnih tema u razgovorima Medvedeva i Merkelove bili su energetski odnosi dvije zemlje, a posebno pitanja vezana za gasovod “Sjeverni tok”, čija bi se trasa prostirala ispod Baltičkog mora, od ruskog grada Viborga do njemačkog Grajfsvalda.
Rusija, prema riječima analitičara na čije mišljenje se pozivaju zapadne novinske agencije, želi dalje povećanje svog energetskog uticaja u Evropi, dok bi zapadne zemlje voljele da dobiju više garancija od Moskve da isporuke energenate neće biti smanjene.
Potrebe evropskog energetskog tržišta sada se pokrivaju uvozom iz Rusije s oko 25 odsto i ta činjenica među pojedinim članicama Evropske unije izaziva sve veću zabrinutost zbog mogućnosti da Moskva energetsku snagu iskoristi za jačanje političkog uticaja u Evropi, navodi se u izvještaju agencije Blumberg emitovanom neposredno uči dolaska Medvedeva u Berlin.
Njemačka i sve druge članice EU načelno zahtjevaju od Rusije da garantuje jednak pristup energetskim resursima za sve zemlje 27-članog bloka, ali se u tom pristupu, ipak, uočavaju neke suštinske razlike.
Berlin je, naime, ostao čvrsto pri ranije usvojenoj odluci da, zajedno s Rusijom, izgradi naftovod kojim bi se po dnu Baltičkog mora ruski prirodni gas direktno dopremao do potrošača u prvoj po snazi evropskoj ekonomiji.
Neke druge članice EU, prije svih Poljska i tri male pribalitičke republike (Estonija, Letonija i Litvanija), smatraju da izgradnja tog gasovoda direktno šteti njihovim ekonomskim interesima i više puta su pozivale na obustavljanje realizacije tog projekta vrijednog više od deset milijardi evra.
Moskva i Berlin su, međutim, do sada demonstrirali veoma “čvrsto jedinstvo” kada je u pitanju realizacija tog gasovoda, iako je Poljska zbog toga, u protekle dvije godine, značajno pogoršala odnose s oba velika susjeda.
Razgovori Medvedeva i Merkelove, a takođe i ruskog predsjednika s njegovim njemačkim kolegom Horstom Kelerom, zbog toga su još jedan “živ dokaz”, kako je to plastično opisala moskovska štampa, da će se energetska saradnja dvije zemlje, uključujući i realizacijuj gasovoda, nastaviti “u punom i dogovorenom obimu”.
Njemačka je lani od Rusije kupila nafte i prirodnog gasa za 28,8 milijardi evra (44 milijarde dolara), a Merkelova je prije dolaska Medvedeva izjavila da je njegova zemlja, zbog “raspoloživog naftnog bogatstva veoma važna za Evropu”.
Medvedev će, kako je najavljeno u Moskvi, ugostiti političke prvake EU kasnije ovog mjeseca u sibirskom mestu Kantu-Masinsk, gdje će dvije strane voditi razgovore o postizanju novog ekonomsko-političkog sporazuma.
Njemačka je, prema navodima berlinskih glasila, uložila prošle godine u Rusiju više od tri milijarde evra, a jedna od najvećih investicija je fabrika automobila “Folksvagena”, vrijedna 370 miliona evra.