MOSKVA, Predsednik Rusije Dmitrij Medvedev podržao je juče vladine mjere za stabilizaciju finansijske situacije u zemlji, koje su preduzete za povećanje likvidnosti banaka i nakon odluke u srijedu da se privremeno zatvori moskovska efektna berza, zbog drastičnog pada cijena akcija vodećih domaćih kompanija.
Medvedev je predložio, na sastanku sa ekonomskim funkcionerima vlade, da se ispita mogućnost korišćenja sredstava u vrijednosti od pola biliona rubalja (oko deset milijardi dolara) za podršku stabilnosti tržišta akcija, s tim što bi polovina te sume bila rezervisana iz budžeta.
“Sve treba uraditi hitno”, rekao je Medvedev i poručio rukovodstvu Centralne banke Rusije (CBR) da ga svakodnevno informiše o situaciji na domaćem finansijskom tržištu.
“Vlada treba da prati situaciju, daje ocjenu i predloge i u slučaju neophodnosti da me izveštava svakodnevno”, kazao je Medvedev, uz napomenu da spisak mjera koji je ranije predložio kabinet ministara, radi hitne stabilizacije tržišnih prilika, može, prema potrebi, biti i dopunjen novim odlukama.
“Vlast Rusije ima dosta rezervi da osigura stabilnost finansijske sfere”, ukazao je Medvedev, napominjući da ne treba dopustiti nikakve, dalje, potrese.
Izjava Medvedeva usledila je nakon jučerašnje odluke vlade da usvoji hitne operativne mjere za stabilizaciju domaćeg finansijskog tržišta i sinoćne odluke CBR o snižavanju stope obaveznih rezervi domaćih komercijalnih banaka, što bi trebalo da omogući bankama da u kratkom roku povećaju svom kreditni potencijal za oko dva biliona rubalja, ili približno 40 milijardi dolara.
Vlada je, takođe, usvojila odluku, radi normalizacije prilika na finansijskom tržištu, da snizi izvoznu carinu na naftu za 113,5 dolara, na 372 dolara po toni.
Računa se da će na osnovu te mjere velike ruske nafte kompanije smanjiti izdatke na porez za 125 milijardi rubalja (oko pet milijardi dolara).
Ruski ministar finansija i zamenik premijera Aleksej Kudrin je juče najavio da će u srijedu biti obustavljeno poslovanje na vodećim domaćim berzama akcija biti nastavljeno danas.
Moskovska elektronska glasila su, istovremeno, prenjela da akcije ruskih kompanija na efektnoj berzi u Londonu danas rastu, nakon što su prethodno bile u osjetnom padu.
Ruske vlasti su, inače, u srijedu odlučile da privremeno zatvore najveću domaću berzu akcija u Moskvi, jer su cijene hartija najvećih kompanija pale ispod dozvoljenog dnevnog limita.
Krizno stanje na ruskom tržištu potvrđuje i saopštenje CBR da su devizne rezerve zemlje opale, u sedmici zaključno sa 12. septembrom, za 13,3 milijarde dolara, na 560,3 milijardi dolara.
Rusija je najveće devizne rezerve imala 8. avgusta, na dan početka vojnog konflikta sa Gruzijom, u vrednosti 597,3 milijarde dolara, podsjeća se u izveštaju agencije Prajm-Tas.
Finansijski analitičari, čije mišljenje prenosi sajt Polit.ru ističu da je osjetan pad deviznih rezervi uslijedio zbog snažnog rasta kursa dolara prema evru (oko deset odsto tokom minulih 30 dana), kao i činjenice da je CBR tokom istog perioda uložila na stotine milijardi dolara za kreditranje domaćih komercijalnih banaka, radi podizanja njihovog oslabljenog finansijskog potencijala.
Tržišni eksperti, takođe, ukazuju da je od početka izbijanja rusko-gruzijskog oružanog sukoba počelo naglo bjekstvo kapitala iz zemlje i da se do sada odlilo sredstava u vrijednosti oko 20 milijardi dolara.
Najviši ruski zvaničnici, uključujući Medvedeva i premijera Vladimira Putina, tvrde da je njihova zemlja spremna da se izbori sa tekućom finansijskom krizom koja je, kako oni navode, “više uslovljena spoljnim uticajima (događajima na američkim i drugim zapadnim finansijskim tržištima) nego unutrašnjom situacijom.”
Medvedev je i u današnjem obraćanju javnosti izrazio nadu da će vlada SAD uspjeti da sprovede sve neophodne mjere za eliminisanje teških finansijskih problema.
“Mi se nadamo da će administracija SAD izaći na kraj sa teškim finansijskim potresima koji se u značajnoj mjeri odražavaju i na druge zemlje”, precizirao je Medvedev prilikom susreta sa više stranih ambasadora akreditovnanih u Rusiji.