SOČI, Predsjednik Rusije Dmitrij Medvedev razgovaraće 13. septembra sa njegovim turkmenistanskim kolegom Kurbankuli Berdimuhamedovom u Ašhabadu o gasnim odnosima dvije zemlje, potvrđeno je danas u Sočiju.
Odnosi između Rusije i Turkmenije, koja je največi izvoznik prirodnog gasa iz srednje Azije, postali su napeti nakon što je 9. aprila došlo do velike eksplozije na dijelu ruskog gasovoda kojim se turkmenistanski gas doprema do ukrajinske granice, a zatim dalje ka evropskim kupcima.
Vlasti u Ašhabadu su okrivile ruski gasni koncern “Gasprom” za tu havaraju do koje je, prema mišljenju turkmenistansjke strane, došlo jer ruska kompanija želi da zadrži vlastiti monopol u izvozu gasa u Evropu.
Isporuke “Gasproma” su, naime, usljed osjetno niže tražnje u Evropi ove godine osjetno smanjene i zbog toga u Ašhabadu su skloni da zaključe kako havarija na ruskom gasovodu, a kroz koji se transportuje turkmenistanski gas, nije bila slučajna.
Predstavnici “Gasproma” su, međutim, energično odbacili sve optužbe Ašhabada o uzrocima havarije gasovoda, a dvije strane do sada nisu uspjele da se dogovore o novih uslovima isporuka turkmenistanskog gasa.
Rusija, prema odredbama ugovora koji je još uvijek na snazi, se obavezala da kupi sve eksportne količine turkmenistanskog gasa koji, potom, uglavnom prodaje evropskim kupcima.
Problem je nastao, prema svemu sudeći, nakon upornih zahtjeva Moskve da Ašhabad pristane da smanji cijenu svog gasa, u skladu sa kretanjem cijena tog energenta na svjetskom tržištu. Turkmenija je to uporno odbijala pozivajuči se na ranije potpisani dvostrani “čvrst” ugovor.
Agencija Rojter tvrdi da zvanični Ašhabad u posljednje vrijeme ozbiljno razmatra mogučnost isporuke svog gasa na druga tržišta, uključjuči i kinesko, kada se dovrši gradnja gasovoda između dvije zemlje.
Turkemenija je, inače, zvanično odbila, početkom ove godine, ponudu da se priključi projektu izgradnje gasovoda koji bi išao po dnu Kaspijskog mora, a zatim kroz Azerbejdžan, Gruziju i Crno more do Turske i dalje ka zapadnoj Evropi.
Umjesto toga, Ašhabad je pristao da učestvuje u proširenju gasovodne mreže prema Rusiji, ali je sada taj projekat u krizi, smatraju analitičari na čije mišljenje se poziva Rojters.