BRISEL, Sniženje rejtinga zemljama evrozone koje se bore da smanje svoja dugovanja samo doprinosi težini problema i potkopava oporavak, a u ovakvoj situaciji to znači da su međunarodni investitori, koji nastoje izvući veće kamate na kredite, odbili da prihvate mjere stezanja kaiša, saopštio je šef liberala u Evropskom parlamentu /ALDI/ i bivši belgijski premijer Gi Verhofštat.
On poziva da zemlje ulažu veće sume u kraćim intervalima i tako ojačaju zajednički krizni fond.
“U velikoj smo opasnosti da se strmoglavimo u spiralu dugovanja, daljih smanjenja rejtinga, sve do toga da će neke zemlje biti prisiljene, ili na bankrot ili će biti istjerane iz zone evra”, poručuje Verhofštat.
Među evropskim političarima mnogi vide ovaj potez kao “udarac u leđa” u najosjetljivijem momentu za oporavak, te sugerišu i da se radi o namjeri dijela međunarodnih investitora da fatalno oslabe evrozonu.
Evropska komisija pozvala je sve zemlje evrozone da još ozbiljnije shvate i prihvate mjere koje vode fiskalnoj konsolidaciji, rješavanju problema osjetljivosti bankovnog sektora, da ojačaju ekonomije i sprovedu strukturne reforme.
Prva reagovanja evropske štampe fokusirana su na političke posljedice ove odluke na šanse za reizbor Nikole Sarkozija na francuskim predsjedničkim izborima u maju.
“Fajnenšal tajms” smatra da je riječ o velikom upozorenju evrozoni i Francuskoj, ali da odluka “Standard i Pura” ne bi trebalo da ima dramatične posljedice na stanje francuskog javnog duga na međunarodnom tržištu, nego da je prava žrtva smanjenje vjerodostojnosti kriznog fonda evrozone, kojem je Francuska jedan od glavnih garanata.
Prema ocjeni američke rejting agencije “Standard i Pur” trostruki A rejting, što je poruka investitorima da je zemlja ili kompanija koja se procjenjuje apsolutno pouzdan partner, još su zadržali jedino Njemačka, Finska, Holandija i Luksemburg.
Francuskoj i Austriji američka rejting agencija “Standard i Pur” smanjila je rejting njihove ekonomije sa najbolje ocjene – trostrukog A na AA plus.