BANJALUKA, Međunarodni dan štednje obilježava se 31.oktobra, na dan kada je 1924. godine u Milanu održan prvi međunarodni kongres predstavnika svjetskih štednih ustanova, koji su se sastali u želji da pronađu izlaz iz krize prouzrokovane prvim svjetskim ratom. Konstatovali su da je štednja prijeko potrebna za razvoj čovječanstva te su donijeli odluku kojom je ustanovljen međunarodni Dan štednje s ciljem da se javno promovišu njene vrijednosti. Tu je odluku donijelo 350 delegata iz 27 zemalja, koji su predstavljali oko stotinu miliona štediša.
Prema podacima Centralne banke BiH ukupni depoziti kod banaka u BiH na kraju septembra iznosili su 12,4 milijarde i veći su za oko 520 miliona maraka ili 4,3 odsto u odnosu na isti period prošle godine, a polovinu ukupnih depozita čini novac stanovništva.
U banci navode da je Svjetski dan štednje, 31. oktobar, ove godine u znaku jačanja povjerenja stanovništva u banke.
Depoziti stanovništva u BiH iznose 6,16 milijardi maraka, što čini gotovo polovinu ukupnih depozita, a veći su za oko 750 miliona maraka.
„ Od ukupnih depozita stanovništva, depoziti po viđenju čine 2,37 milijardi maraka ili 38,5 odsto, dok oročeni i štedni depoziti iznose 3,79 milijardi maraka ili 61,5 odsto“, kažu u Centralnoj banci BiH.
Depoziti stanovništva u markama iznose 1,97 milijardi ili 31,9 odsto, u evrima 3,78 milijardi ili 61,4 odsto, a depoziti ostalih stranih valuta 410 miliona maraka ili 0,7 odsto.
U Centralnoj banci BiH navode da su pozitivni trendovi u oblasti štednje rezultat vraćanja povjerenja u bankarski sektor, koje je bilo narušeno usljed globalne krize. Dodaju da je povjerenje u bankarski sektor učvršćeno uz pomoć sistema osiguranih depozita.
Prema podacima Agencije za bankarstvo Republike Srpske do 30. juna ove godine na računima štednje i na tekućim računima stanovnika bilo je ukupno 1,27 milijardi maraka, dok je štednja stanovnika iznosila je 969,7 miliona ili 24 odsto od ukupnih depozita banaka i porasla je za 75,5 miliona maraka ili osam odsto u odnosu na kraj prošle godine.
Oročena štednja u Srpskoj iznosi 745,2 miliona maraka i ima stopu rasta od osam odsto, dok štednja po viđenju iznosi 224,5 miliona i veća je za sedam odsto u odnosu na 2009. godinu, dok je devizna štednja u Republici Srpskoj zaključno sa 30. junom iznosila 781,6 miliona maraka, sa stopom rasta od osam odsto što predstavlja 81 odsto od ukupne štednje.
Kako ističu u Agenciji za bankarstvo RS , veće učešće oročene štednje u ukupnoj štednji rezultat je vraćanja povjerenja u banke, a u tome je, kako kažu u Agenciji u značajnijoj mjeri doprinijela i funkcionalna i efikasna supervizija banaka, te osiguranje depozita.