VAŠINGTON, Američka Komisija za hartije od vrijednosti (SEC), glavno nadzorno tijelo finansijske industrije, u nizu istraga koje su trajale čak 16 godina nije uspjela utvrditi prevaru divovskih razmjera koja je stajala iza poslovanja Bernarda Medofa (71), koji je ove godine završio u zatvoru nakon što je osuđen na doživotnu robiju.
Novom istragom je utvrđeno da je SEC loše vodila pet istraga u tih 16 godina, iako su postojale mnoge pritužbe na Medofovo poslovanje.
Medof je osuđen na 150 godina zatvora zbog vođenja finansijske piramide od ranih devedesetih godina prošlog vijeka, u kojoj je ukupno obrtano 65 milijardi dolara, a prevarene su hiljade ulagača, od kojih su mnogi ostali bez životne ušteđevine. Bivši čelnik američke berze Nasdaq od juna se nalazi na izdržavanju kazne.
U izvještaju o nalazima nove istrage navodi se da je istražno osoblje SEC-a gotovo odmah uhvatilo Medofa u lažima i obmanama, ali nije išlo tragom tih nedosljednosti, zbog čega je on nastavio da vodi svoju finansijsku piramidu.
Ocijenjeno je da među osobljem SEC-a koje je istraživalo Medofa nije bilo dovoljno stručnih osoba koje bi razotkrile načine njegovog poslovanja. Medofova kompanija našla se na udaru istražilaca jer je ostvarivala veliku dobit, ali nikada nije bilo zvaničnih informacija o nepravilnostima.
Predsjednica SEC-a Meri Šapiro izjavila je da izvještaj inspektora Dejvida Koca jasno pokazuje da je agencija propustila brojne prilike da otkrije Medofovu prevaru.
Nakon što je prevara otkrivena na kongresnom saslušanju u februaru oštro je kritikovano pet najviših funkcionera SEC-a zbog neuspjeha da ranije zaustave Medofa. Nedugo zatim troje funkcionera iz te petorke je napustilo agenciju.
I pored brojnih istraga postojanje finansijske piramide otkrila je globalna recesija, kada su ulagači pogođeni krizom htjeli povući oko sedam milijardi dolara iz njegovih fondova, a Medof nije mogao pribaviti dovoljno novca da ih isplati.