BANJALUKA – Samo jedan odsto sadržaja na javnim TV servisima u Bosni i Hercegovini pristupačan je osobama sa oštećenjima sluha ili vida, a dosta nedostataka postoji i u online medijima, smatraju stručnjaci.
Na osnovu istraživanja koja su provedena u periodu 2018-2020 godina utvrđeno je da postoji visok nivo neprilagođenosti u komunikaciji sa osobama sa invaliditetom, pogotovo kada su u pitanju vanredne situacije.
Na radionicama koje su se odvijale prethodna četiri dana u hotelu „Jelena“ u Banjaluci predstavnici medija i osobe sa oštećenjima sluha i vida imali su priliku da se bliže upoznaju i identifikuju probleme osoba sa invaliditetom.
Ustanovljeno je da postoji mnogo propusta i nedostataka kada je u pitanju prilagođavanje medijskog sadržaja toj grupi društva.
„Nema dovoljno titlova i prevoda na znakovni jezik koji će sadržaj učiniti pristupačnim za gluhe i nagluhe osobe, kao ni zvučnog opisa koji će biti pristupačniji za slijepe osobe“, upozoravaju oni.
Dodaju da se udruženja osoba sa invaliditetom rijetko konsultuju i uključuju u kreiranje kanala i sadržaja koje mediji proizvode.
„Pandemija virusa korona je najveći pokazatelj nedostataka koje mi imamo prilikom dobijanja informacija, a to je ono najbitnije jer se diretno tiče našeg života i zdravlja“, istakli su iz Udruženja slijepih i slabovidnih.
Istog su mišljenja i u Udruženju gluvih i nagluvih osoba gdje navode da oni ne traže mnogo, već samo mali dio promjena koje u društvu predstavljaju male korake, ali za njih velike mogućnosti.
„Mi ne očekujemo da će se sve odjednom promijeniti, ali smatramo da neke male sitnice mogu ići na bolje“, kategorični su u tom udruženju.
Regulatorna agencija za komunikacije (RAK) BiH reagovala je na izmjenu politika, izdavanjem novih dozvola za emitovanje. Time se može doprinijeti progresivnom povećanju prilagođenosti programa javnih servisa u BiH.
Smatraju da se tokom petogodišnje dozvole može dostići i do 25 odsto bolja pristupačnost medijskim sadržajima.
CAPITAL: D. Eremija