BANJALUKA, “Medicinska elektronika” iz Banjaluke ispunjava sve uslove za odlazak u stečaj, izjavio je privremeni stečajni upravnik u toj ustanovi Lazo Tomić.
On je nakon jučerašnjeg raspravnog ročišta za otvaranje stečajnog postupka u “Medicinskoj elektronici” kazao da je juče počeo da teče rok od tri dana u kojem Privredni sud u Banjaluci treba da donese konačnu odluku.
“Svi računi ‘Medicinske elektronike’ su blokirani duže od godinu i po, a preduzeće već dugo nije u stanju da izmiruje svoje obaveze”, rekao je Tomić.
On je u stečajnom planu, koji je juče predstavio, naveo da je iznos gubitaka i obaveza “Medicinske elektronike” izjednačen sa vrijednošću njene imovine. Procjenjuje se da gubici i obaveze “Medicinske elektronike” iznose između 11 i 12 miliona KM, dok je, prema Tomićevim riječima, njena cjelokupna nepokretna imovina opterećena duplom hipotekom.
“Zbog toga sam predložio izvođenje takozvanog zdravog stečaja, koji podrazumijeva da se očuva Centar za medicinska istraživanja i razvoj zdravstvene zaštite, koji je najzdraviji dio ove ustanove”, rekao je Tomić.
U Sindikatu Centra za medicinska istraživanja i razvoj zdravstvene zaštite nadaju se da će Privredni sud donijeti rješenje o pokretanju stečaja.
“Nadamo se pokretanju stečaja kroz reorganizaciju, jer bi na taj način bile otvorene mogućnosti za uvezivanje staža za posljednjih deset godina, što je za nas najvažnije”, kaže Tatjana Kurbalija, predsjednik Sindikata Centra za medicinska istraživanja i razvoj zdravstvene zaštite.
Kriza u “Medicinskoj elektronici” kulminirala je u februaru ove godine, kada je Uprava te ustanove zabranila ulazak na posao radnicima Centra za medicinska istraživanja i razvoj zdravstvene zaštite, tražeći od njih da napuste zakupljeni prostor u njihovoj zgradi. Poslije skoro mjesec dana protesta radnika Centra za medicinska istraživanja i razvoj zdravstvene zaštite i podnošenja krivičnih prijava protiv menadžmenta “Medicinske elektronike”, kontrolni organi ušli su u tu ustanovu i utvrdili brojne nepravilnosti u njenom poslovanju i privatizaciji. Specijalno tužilaštvo RS je 23. marta uhapsilo Bojana Golića, bivšeg vršioca dužnosti direktora Investiciono-razvojne banke (IRB) RS, Mileta Radišića, suvlasnika “Medicinske elektronike”, Željka Katalinu, direktora “Medicinske elektronike”, te Dragana Cerovca i Nikicu Bajića, radnike te ustanove i bivše šefove u IRB-u. Uhapšena petorka osumnjičena je za organizovani kriminal kroz prošlogodišnje manipulisanje akcijama i širenje lažnih informacija kako bi Radišiću omogućila jeftino preuzimanje državnog kapitala “Medicinske elektronike”, čime je oštetitla budžet RS za milionski iznos. Prošle sedmice Golić, optužen za nesavjestan rad u službi, sklopio je sporazum o priznanju krivice sa Specijalnim tužilaštvom i pristao na zatvorsku kaznu od četiri mjeseca. Nakon toga Goliću je ukinut pritvor, a da bi bio pravosnažan, sporazum mora da prihvati Okružni sud u Banjaluci.
Zagarantovan posao
Tatjana Kurbalija je istakla da su ljekari i medicinsko osoblje Centra za medicinska istraživanja i razvoj zdravstvene zaštite nakon februarske krize uspješno nastavili s radom.
“Zahvaljujući novom sporazumu sa Fondom zdravstvenog osiguranja RS, imamo osiguran posao za naredni petogodišnji period”, kazala je Kurbalija. Nezavisne novine