BEOGRAD, Državna sekretarka u ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić izjavila je danas da je razvoj IT industrije jedan od strateških prioriteta Vlade Srbije i dodala da se nedostatak stručnjaka u toj oblasti može riješiti dugoročnom i kratkoročnim planovima povećanjem upisnih kvota, uvođenjem informatike u osnovno obrazovanje, kao i prekvalifikacijom kadrova.
“Jedno od rešenja jeste i povećanje upisnih kvota na fakultetima, ali to neće rešiti problem ukoliko se ne poveća kapacitet učenika koji mogu da se upišu na IT fakultete, a to se može postići uvođenjem informatike u osnovne škole kao obaveznog predmeta”, rekla je Matićeva i dodala da su to dugoročni planovi.
Prema njenim riječima, kratkoročno se problem može rješavati prekvalifikacijom za programere, koja bi trajala od šest do devet mjeseci.
Tatjana Matić je dodala da se godišnje u Srbiji kvalifikuje do 1.500 kadrova, a da je plan da ih do 2020. godine bude pet puta više.
Srbija spada među zemlje iz koje najviše odlaze IT inženjeri, profesori elektrotehnike, mašinstva i medicine.
“Kadrova nemamo, a one koje imamo, moramo zadržati. Srbija ulaže 60 evra po glavi stanovnika u IT sektor, svet mnogo više. U Evropi se ulaže 10 puta više. Mi smo u rangu s Rumunijom i Bugarskom, dok Hrvatska izdvaja 200 evra. Država mora više ulagati”, rekla je Matićeva.
Prema njenim riječima, Srbiji nedostaje 15.000 IT stručnjaka.
„Država je pripremila program podsticajnih mjera za IT sektor koje će petostruko uvećati broj programera do 2020. godine“, ističe Tatjana Matić.
Domaće kompanije nisu pozdravile najavu subvencija za šest stranih kompanija u IT sektoru jer ih to stavlja u neravnopravan položaj na tržištu na kojem je hroničan manjak kadrova, a tim povodom Matićeva je rekla da je tu “reč o Zakonu o stranim ulaganjima i uredbi koja je donesena pre nekoliko godina, koja je prevaziđena”. RTS