VAŠINGTON, Nezaposlenost u SAD je tokom aprila vjerovatno uvećana na najviši nivo u proteklih četvrt vijeka, objavila je Agencija “Bloomberg” pozivajući se na procjenu domaćih ekonomista, a uoči objavljivanja zvaničnih podataka o stanju na tržištu rada u vodećoj svjetskoj ekonomiji.
Ekonomisti koje je anektirao “Bloomberg” ocjenjuju da je aprilska stopa nezaposlenosti u SAD uvećana na 8,9 odsto, s martovskih 8,5 procenata i da je u prošlom mjesecu izgubljeno najmanje 600.000 radnih mjesta.
Ministarstvo za rad SAD bi zvanične podatke o aprilskoj stopi nezaposlenosti trebalo da objavi krajem ove sedmice, a stručnjaci upozoravaju da je od decembra 2007, kada je počela recesija u SAD, ugašeno oko 5,7 miliona radnih mesta, što je najveći broj u poređenju s bilo kojom privrednom krizom nakon Drugog svjetskog rata.
Američka stopa nezaposlenosti bi do kraja ove godine mogla da se uveća na 9,5 odsto, a tokom 2010. na 9,7 procenata od ukupno raspoložive radne snage, procjenjuju eksperti.
Američki BDP, kojim se uobičajeno mjeri nivo privredne aktivnosti, opao je u prvom ovogodišnjem kvartalu 6,1 odsto, nakon još većeg pada od 6,3 procenta u posljednja tri prošlogodišnja mjeseca. Ekonomisti su procijenili da će potrošačka tražnja u SAD, koja obuhvata oko dvije trećine ekonomske aktivnosti, u ovom kvartalu biti kolebljiva, dok bi u drugom polugodištu trebalo postepeno da se povećava.
U nizu industrijskih grana koje su pretrpjele teške gubitike zbog recesije američka auto-industrija je najviše stradala. To potvrđuje i podatak da je prodaja vozila u aprilu opala, računato prema godišnjoj osnovi, na 9,3 miliona jednica, što je ispod očekivanja i manje u poređenju s 9,9 miliona, koliko je prodato u prethodnom mjesecu.
Veliki problemi treće po veličini američke auto-kompanije “Chrysler”, koja je 30. aprila proglasila privremeni bankrot, imaće za posljedicu gubitak 38.500 radnih mesta. Drugi auto-gigant “General Motors” (GM) preživljava samo zahvaljujući Vladinoj izdašnoj pomoći i ima rok do juna da napravi odgovarajući program poslovne konsolidacije, jer ga u protivnom čeka sudbina “Chryslera”. Rukovodstvo GM-a je već najavilo da će, u cilju smanjenja troškova poslovanja, otpustiti više od 137.300 ljudi.
Ekonomisti su procijenili da je u prerađivačkoj sektoru američke industrije tokom aprila izgubljeno 157.000 radnih mesta, dok je u prethodnom mjesecu ta brojka bila za 4.000 veća.
Uprkos lošim vijestima s tržišta rada neki novi izvještaji o kretanjima u drugim privrednim sektorima bude kakav-takav optimizam. Aprilski indeks koji se odnosi na kompanije van prerađivačkog sektora mogao bi, prema ocjeni ekonomista, da se uveća.