BANJALUKA, Vlada Republike Srpske (RS) naložila je danas preduzećima i drugim pravnim licima i preduzetnicima, koji se bave prometom robe na veliko i malo, da cijene određenih proizvoda formiraju primjenom marži od osam odsto, umjesto dosadašnjih 15, odnosno 20 odsto.
Ministar trogovine i turizma RS Predrag Gluhaković rekao je da osnovni razlog za donošenje Uredbe o izmjenama i dopunama Uredbe o ograničavanju marži u prometu robe predstavlja nastojanje Vlade RS da ovom mjerom postigne smanjenje maloprodajnih cijena osnovnih grupa proizvoda.
“Uredba se odnosi na proizvodnju rafinisanih ulja i masti, soli, mliječnih i mlinskih proizvoda, hljeba i peciva, šećera, hrane za dojenčad i bebe, vještačkih đubriva i pesticida i drugih hemikalija za poljoprivredu”, precizirao je Gluhaković.
Prema njegovim riječima, Vlada je Uredbom smanjila maržu za pesticide i druge hemikalije za poljoprivredu jer se drastično krše norme i prilikom uvoza zaračunavaju marže od 30 do 300 odsto.
“Zato smo odlučili da zaštitimo poljoprivredne proizvođače, posebno sada za jesenju sjetvu, da bismo imali kontrolu i zaštitu distributera koji korektno rade svoj posao”, naveo je Gluhaković.
Vlada RS obavezala je Republički inspektorat da svaka tri dana premijeru Miloradu Dodiku dostavi podatke o inspekcijiskim nalazima o provođenju Uredbe.
Gluhaković je napomenuo da je Uredba donesena na osnovu jučerašnjeg dogovora premijera Dodika sa distributerima nafte, pekarima, mlinoprerađivačima, te vlasnicima velikih trgovinskih lanaca u RS.
On je ponovio da tokom sastanka nije bilo pritisaka, već da je riječ o partnerskom dogovoru o ograničavanju marži.
Prema njegovim riječima, Uredbom nisu obuhvaćeni školski pribor i udžbenici, ali će Ministarstvo prosvjete i kulture “vidjeti šta može da učini”.
On je rekao da smanjenjem marži nije obuhvaćena proizvodnja farmaceutskih preparata i lijekova, osim za upotrebu u veterinarskoj medicini, i da ona ostaje 20 odsto.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Ranko Škrbić obrazložio je da je nemoguće smanjiti maržu farmacentuskih proizvoda, jer je tržište lijekova regulisano na poseban način.
“Proizvođači lijekova širom svijeta definišu cijenu na koju je zagaratnovana marža od 10 procenata. Lijekove moraju prodavati posredstvom distributivne mreže veledrogerija kojima je, u našem zakonu, dat prostor da zaračunavaju maržu do 20 odsto. To je najmanja marža u okruženju. U FBiH iznosi 24, u Hrvatskoj više od 30, a u nekim zemljama i do 40 odsto”, naveo je Škrbić.
On je upozorio da, ukoliko bi u RS jednostrano odredili da marža bude osam, pa čak i 17 odsto, u potpunosti bi bila ugušena distributivna mreža, što bi dovelo do nestašice lijekova u apotekama.
Škrbić je podsjetio da je Vlada RS, zbog toga, svojim mjerama prošilira prava osiguranika na besplatne lijekove putem recepta za penzionere starije od 65 godina i dodao da u RS nema neosiguranih među tom populacijom.
“Kroz pozitivnu listu lijekova, koja je maksimalno proširena, putem recepata te pregovora sa proizvođačima, došli smo do najnižih cijena u regionu”, istakao je Škrbić.
On je napomenuo da je to jedini način regulisanja cijena lijekova.