BEOGRAD, Viceguverner Narodne banke Srbije Bojan Marković kaže da je teško procijeniti gdje će se kretati devizni kurs, ne zato što neko ne poznaje makroekonomiju, već zato što je teško procijeniti kakvi će se šokovi desiti u narednih godinu dana.
“Teško je procijeniti šta će biti u zoni evra, koliko će se makroekonomska stabilnost u Srbiji održati na pravi način, teško je procijeniti kakva će biti postizborna dinamika ili dinamika pregovora sa MMF-om”, kaže Marković.
Ove godine srpska privreda porašće svega pola procenta. Biće bolje 2013. godine, kažu u Narodnoj banci, zavisno od oporavka svjetske privrede i ako država provede odavno neophodne reforme.
Ekonomista Miladin Kovačević kaže da je jasno da je vrijeme apresijacije, odnosno jačanja dinara prošlo.
“Kako će izgledati stvar sa nivoom kursa, to će zavisiti od dva faktora: prevazilaženja krize u evrozoni, i popravljanja kreditnog rejtinga zemlje i privlačenja stranih investitora”, kaže Kovačević.
Dinar će biti stabilan – garancija je 11,6 milijardi evra deviznih rezervi, kažu nadležni.
Ekonomisti smatraju da je vrijeme jačanja dinara prošlo. Nivo kursa zavisiće od krize u evrozoni i kreditnog rejtinga zemlje, odnosno privlačenja stranih investitora.
Poslije višednevnog slabljenja i intervencije Narodne banke, kurs je u ponedjeljak bio nešto niži – 108,3 dinara za evro.
Danas će za evro trebati 30 para više (108,59). Nadležni kažu da je kurs oko dugoročno planiranog nivoa i da će dinar biti stabilan – garancija je 11,6 milijardi evra deviznih rezervi.
Povećan uvoz energenata pogurao je kurs nagore, a vjetar u leđa bila su očekivanja da će evro nastaviti da raste.
Poslije 70 miliona evra intervencije Narodne banke, ova nedjelja počela je sa nešto jačim dinarom, ali i pitanjem da li je intervencija trebalo da bude veća.
Viceguverner Bojan Marković kaže da je intervencija Narodna banka Srbije bila upravo onakva kakva je trebalo da bude.
“Intervencija NBS u pravcu odbrane nivoa deviznog kursa bi zapravo omogućila onima koji loše upravljaju deviznom lividnošću i investitorima kratkoročne orijentacije koji odlaze iz zemlje da devize kupe jeftinije nego što bi ih inače kupili, a da se za to troše sredstva deviznih rezervi”, kaže Marković. Srna