PODGORICA, Fond za zaštitu depozita Crne Gore mogao bi da isplati štednju kod 12 banaka u slučaju da dođe do stečaja ili bankrota u bilo kojoj od njih.
Za isplate za tri banke bilo bi neophodno korišćenje “stand by” kredita EBRD, odnosno zaduživanje na teret budućih priliva sredstava Fonda kod međunarodnih finansijskih institucija, banaka ili kod državnog budžeta kazao je za “Pobjedu” direktor Fonda za zaštitu depozita Crne Gore Predrag Marković.
“Prema najnovijim podacima kojima Fond raspolaže, na računima banaka ima 2,8 milijardi evra depozita i 775.000 deponenata. Fond raspolaže sa 80 miliona evra i može, za slučaj nedostatka sredstava, aktivirati “stand by kreditnu liniju EBRD na 30 miliona evra”, ističe on.
Marković kaže da nema informacija da se neke od banaka spremaju za izlazak sa ovog tržišta ili da neke od njih 15 imaju problema.
Direktor Fonda podsjeća da je garantovani depozit 50.000 evra i da se neće mijenjati do ulaska Crne Gore u EU.
“U novom Zakonu će stajati da garantovani depozit iznosi 100.000 evra, ali će u prelaznim odredbama biti naznačeno da do stupanja u EU važi iznos od 50.000 evra, koliko je i sada”, objašnjava Marković.
Eventualni izlazak banaka sa tržišta, dodaje on, ne znači da će i novac povući sa svojih računa.
“Banka može samo na dva načina da “izađe sa tržišta da proda svoju imovinu, brend, aktivu i pasivu drugoj banci ili da uvede postupak likvidacije”, objašnjava Marković.
U oba slučaja svi deponenti bi bili namireni.
“Deponenti bi prešli kod banke koja ih je kupila, ili bi dobili svoj novac u postupku likvidacije. Za to nije potreban nikakav novac od Fonda za zaštitu depozita”, kaže Marković.
Direktor kaže da je Fond obavezan da otpočne isplatu garantovanih depozita u roku od 15 radnih dana od dana uvođenja stečaja u nekoj od banaka.
“Imajući u vidu da je Fond instalirao novi softver za isplatu garantovanih depozita, te da je u toku testiranje na realnim po dacima, za očekivati je da bi mogli otpočeti isplatu i prije zakonom određenog roka”, ocijenio je Marković.