BANJALUKA – Izmjene i dopune Zakona o štrajku omogućavaju poslodavcu da odlučuje o minimalnom procesu rada tokom štrajka, zbog čega ubuduće ovaj vid protesta zaposlenih neće biti moguće organizovati, ocijenio je u Banjaluci Zlatko Marin, predsjednik Samostalnog sindikata saobraćaja i transportne djelatnosti, koji djeluje u “Željeznicama Republike Srpske”.
Marin je na današnjoj debati sindikata zastupljenih u “Željeznicama” o Nacrtu o izmjenama i dopunama Zakona o štrajku i statusu radnika u ovom preduzeću naveo da je i ranije doneseni Zakon o radu u potpunosti poništio radnička prava, jer je data mogućnost poslodavcu da radi na osnovu pravilnika o radu, ukoliko ne bude potpisan kolektivni ugovor.
On je dodao da upravo zbog toga ni jednom poslodavcu nije u interesu da kolektivni ugovor bude potpisan.
Govoreći o trenutnom stanju u “Željeznicama”, Marin je istakao da ono “nikada nije bilo gore”, buduću da do 2021. godine broj radnika treba svesti na 2.100, te upozorio da kasne isplate naknada za topli obrok i prevoz, a da regresi duže vrijeme nisu isplaćivani.
Marin je naveo da će otpremine za dobrovoljni odlazak radnika biti isplaćivane po zakonu, odnosno iznosiće 30 odsto prosječne plate radnog mjesta na kojem se radnik nalazi pomnoženo sa godinama staža, ali ne više od iznosa šest plata.
“Navodno uprava `Željeznica`, odnosno Vlada Srpske daće duplo više da bi ubijedili ljude da idu. To duplo, kad se izračuna za radnike koji imaju više od 18 godina staža, bilo bi 12 plata. To su male otpremnine u odnosu na okruženje”, smatra Marin.
On je naglasio i da je za radnike sporno to što još ne znaju šta je bio uslov za kredit Svjetske banke za restrukturisanje “Željeznica”.
“Pretpostavljamo da postoje neki uslovi koje preduzeće treba da ispuni, ali nismo obavijašteni šta je to potpisano sa Svjetskom bankom”, naveo je Marin.
On je podsjetio da trenutno u “Željeznicama” nema otpuštanja radnika i da se rade spiskovi dobrovoljnog odlaska i penzionisanje radnika, kao i da u svemu tome “administracija ostaje, a odlazi izvršno osoblje”.
Potpredsjednik ovog sindikata Boris Šukalo naveo je da nepostojanje kolektivnog ugovora i davanje mogućnosti poslodavcima da po poslovniku o radu određuju i minimalni proces rada pokazuje da ni Savez sindikata Republike Srpske, ni Konfederacija sindikata više nemaju nikakvu funkciju.
Narodna skupština Srpske usvojila je 1. marta Nacrt izmjena i dopuna Zakona o štrajku i uputila ga u javnu raspravu.
Projektni sporazum sa Svjetskom bankom o kreditnom zaduženju za restrukturisanje “Željeznica” u vrijednosti od 51,3 milion evra potpisan je 20. marta.
Krajem 2017. godine u “Željeznicama Republike Srpske” bilo je 2.740 zaposlenih. Srna