BUKUREŠT, Rumunska vlada planira da smanji poreze u nekoliko etapa do 2020. godine da bi stimulisala privredni rast.
Međutim, to bi moglo da ima za posljedicu znatan pad javnih prihoda, pokazuje novi nacrt poreskog zakona .
Prema tom nacrtu PDV treba da se smanji sa sadašnjih 24 odsto na 20 odsto u januaru 2016. godine i na 18 odsto u januaru 2018. godine.
Samo to smanjenje poreza trebalo bi da utiče na dodatni jedan procenat rasta BDP-a iduće godine, rekao je rumunski ministar finansija Darius Valcov na sastanku vlade.
To smanjenje poreza će značiti smanjenje prihoda u državnoj kasi od 2,6 milijardi evra 2016. godine (1,5 BDP-a), prema procjeni ministarstva, koje dodaje da bi taj manjak bio nadoknađen otvaranjem 145.000 radnih mjesta i povećanjem potrošnje, dva faktora koja će sa svoje strane generisati prihode procjenjene na 1,4 milijarde evra.
Bukurešt takođe predviđa da za dva procentna poena smanji jedinstveni porez na dobit i prihode, sa 16 odsto koliko iznosi sada na 14 odsto 2019. godine.
“Ovaj nacrt će se razmatrati sa poslovnim krugovima prije nego što bude upućen u Parlament u roku od mjesec dana“, rekao je novinarima rumunski premijer Viktor Ponta koji nije naveo da li je vlada zatražila mišljenje Međunarodnog monetarnog fonda i Evropske unije o planiranim mjerama.
Rumunija je 2013. zaključila dvogodišnji sporazum sa MMF-om i EU, koji podrazumjeva kreditnu liniju od četiri milijardi evra u slučaju veće krize u zamjenu za uvođenje nekih mjera kao što je kontrolisanje budžetskog deficita.
MMF je do sada u više navrata saopštio da se protivi svakom smanjeju poreza, a posebno PDV-a.
Analitičari kažu da je ministar finansija dao k znanju da ne želi da obnovi sporazum sa MMF-om kad istekne u septembru, čime bi se otvorio veći prostor za manevrisanje. Beta