PEKING, Prodaja švajcarskih luksuznih satova vrijednih više od 6.000 evra opala je posljednjih mjeseci u Kini, zbog usporavanja ekonomskog rasta u drugoj ekonomiji svijeta.
Na manju prodaju satova uticala je i nedavna zabrana Komunističke partije Kine koja se odnosi na primanje skupih poklona na radnom mjestu.
Na kineskim blogovima pokrenuta je posljednjih mjeseci diskusija o političarima koji nose skupe satove, a koje oni sebi od zvaničnih plata ne mogu da priušte, što je dokaz, kako smatraju kineski blogeri, da oni primaju skupe poklone, odnosno mito.
Posljednji skandal vezan je za kineskog direktora Biroa za bezbjednost na radu, koji je krajem avgusta viđen sa preskupim satom na ruci na mjestu nesreće koja se dogodila u sudaru autobusa i kamiona u kome je nastradalo 36 ljudi.
Na jednom kineskom blogu navodi se da taj funkcioner posjeduje desetak skupih satova koji daleko prevazilaze njegova mjesečna primanja, poslije čega su vlasti reagovale privodeći političara na saslušanje.
To nije izolovan slučaj, jer je Koministička partija Kine nedavno odlučila da zabrani primanje luksuznih poklona u poslovnim odnosima, što je praksa koja je u Kini, kako je prokomentarisao francuski list Eko, dosada bila primjenjivana. Tanjug