BEOGRAD, Unija poslodavaca Srbije (UPS) zatražila je od gradskih vlasti u Beogradu da odustane od daljih povećavanja lokalnih komunalnih taksi.
UPS traži da se zbog trenutne situacije u privredi odustane od daljih povećavanja lokalnih komunalnih taksi i da se uvaže realne mogućnosti privrednih subjekata.
Unija najavljuje bojkot svih plaćanja prema gradu i podsjeća da su u Beogradu opštine podigle iznose komunalnih taksi za isticanje firmi za više od 100 odsto, a u prigradskim opštinama za 250 odsto i više procenata.
“UPS kao reprezentativna organizacija poslodavaca u Srbiji traži od Sekretarijata za privredu da kao institucija direktno zadužena za privredu i razvoja preduzetništva u Beogradu utiče na Upravu javnih prihoda Beograda da se podignuti iznosi komunalnih taksi vrate na nivo iz 2009. godine i da se u 2010. iznosi gradskih taksi ne uvećavaju, osim za iznos inflacije i rasta troškova života koji predstavljaju realno povećanje”, navodi se u saopštenju.
Unija je do 25. maja prikupila 10. 585 potpisa malih, srednjih, velikih preduzeća i preduzetničkih radnji na teritoriji Beograda, kojima se zahtjeva vraćanje komunalnih taksi na nivo iz prethodne godine zbog značajnog pada prometa i gubitaka u poslovanju.
“S obzirom na to da je van svake logike zdravog razuma da se privredni subjekti koji se nalaze u najtežoj situaciji od 2001. dodatno opterećuju drakonskim podizanjem taksi za 100 i više odsto, upozoravamo da će svako oglušivanje o upućeni Zaključak Socijalno-ekonomskog saveta i realne zahteve privrede povući odredjene posledice za koje će biti isključivo odgovorna gradska uprava”, navedeno je u saopštenju.
Privredna udruženja i preduzeća na teritoriji Beograda u saradnji sa UPS će od 1. juna organizovati aktivni bojkot svih plaćanja prema Gradu Beogradu do trenutka dok se ne ispune zahtjevi privrede.
To su vraćanje iznosa komunalnih taksi za isticanje firmi na prošlogodišnji nivo, uključivanje predstavnika privrede u rad svih tijela pri Sekretarijatu za finansije, Upravi javnih prihoda i Sekretarijatu za privredu koja direktno odlučuju o obimu i visini različitih komunalnih taksi i drugih dažbina koje određuje grad Beograd.
Privreda Beograda zahtjeva da ubuduće bude konsultovana prilikom donošenja svih odluka koje opterećuju privredne subjekte na teritoriji glavnog grada.
“Umesto da Beograd bude partner sa svojom privredom u teškim vremenima, on je jedina prestonica u Evropi koja podiže opterećenja privrednih subjekata za više od 100 odsto, što govori da kreatori ekonomske politike u Beogradu ne razumeju ili ne žele da razumeju stanje u privredi grada u trenutku kada mesečno 3.500 do 4.000 građana Beograda gubi posao”, navodi se u saopštenju. Tanjug