BANJALUKA, Plaćanje vodonaknade u RS po kilogramu proizvedene ribe je trostruko smanjeno i sada iznosi 0,04 KM, a smanjenjem iznosa ove dažbine status proizvođača ribe u RS je približno ujednačen s uslovima poslovanja proizvođača ribe u regionu.
Mihajlo Stevandić, pomoćnik ministra poljoprivrede RS, istakao je da je ova odluka donesena kako bi bio olakšan položaj proizvođača u RS i rekao da su nove tarife za vodonaknadu stupile na snagu već u ovom mjesecu.
Proizvođači ribe u RS su do sada plaćali najviši iznos vodonaknade po kilogramu proizvedene ribe od čak 0,12 KM, dok su u FBiH izdvajane 0,04 KM, a u Hrvatskoj cijena te državne dažbine za sektor ribarstva iznosi 0,02 KM.
Danijela Risović, direktorica banjalučke firme “Tropic ribarstvo”, koja 70 odsto proizvedene ribe izveze na tržišta Italije, Rumunije, Njemačke i Slovenije, kaže da je proizvođače ribe u RS visoka vodonaknada stavljala u veoma nezahvalan položaj.
“Pored činjenice da smo plaćali visoku vodonaknadu, koju smo morali izmirivati na vrijeme kako bismo ostvarili pravo na subvenciju, nalazili smo se u apsurdnoj situaciji da nam u uslovima suše niko ne garantuje dovoljne količine vode za rad”, rekla je Risovićeva.
Ona je dodala da je upravo manjak vode bio jedan od faktora koji je uslovio smanjenje ovogodišnjeg obima proizvodnje “Tropic ribarstva” u odnosu na predviđeni plan.
“Ipak, nedostatak ribe na evropskom tržištu u konačnici je značio dobru izvoznu godinu za ovu firmu, tako da smo ove godine izvezli i više od plana”, rekla je Risovićeva.
Riba je i dalje jedina roba životinjskog porijeka koju je iz BiH moguće izvoziti na tržišta EU.
Međutim, proizvođači ribe su u komplikovanoj poziciji u odnosu na ostale izvoznike u EU, jer je njihova roba opterećena carinom od 8,4 odsto prilikom izvoza u evropske zemlje, zbog čega je moraju izvoziti jeftinije kako bi bili konkurentni.
Drago Nedić, direktor Veterinarskog zavoda “Dr Vaso Butozan” u Banjaluci, potvrdio je da je Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH tražilo od EU ukidanje ovakvog carinskog opterećenja za ribu.
“Ukidanje carine bi povećalo konkurentnost cijene ribe iz BiH u EU i imalo bi veliku ulogu u vidu podstreka domaćim proizvođačima”, rekao je Nedić.
On je potvrdio da je delegacija iz BiH nedavno u Briselu pregovarala o mogućnosti izvoza i drugih proizvoda životinjskog porijekla iz BiH u zemlje EU, što bi, u prvom redu nakon ribe, trebalo da budu mliječni proizvodi i med. Nezavisne novine