BANJALUKA, U metalskom sektoru RS prošle godine zabilježeni su blagi pozitivni pomaci, ali ovaj sektor i dalje muče stari problemi, kao što su zastarjela tehnologija, nedostatak novca i kupaca.
Direktor Sektora granskih udruženja u Privrednoj komori RS Pero Ćorić je rekao da je u ukupnoj proizvodnji RS lani napravljen mali iskorak, ali da to nije dovoljno da bi se moglo reći da je industrija RS izašla iz krize.
U metalskom sektoru RS najzastupljenija je metaloprerađivačka industrija, koja čini oko 65 odsto i mašinogradnja, koja učestvuje sa 18 odsto u ukupnoj strukturi ove industrije.
– U te dvije najveće oblasti vide se određeni pomaci, ali i pored toga u metalopreradi je poprilično smanjen broj zaposlenih i to za sedam ili osam odsto. Preduzeća moraju da poprave ekonomičnost i efikasnost da bi opstala na zahtjevnom ino-tržištu – naglasio je Ćorić i dodao da sektor metalurgije i prerade metala zapošljava oko 11.000 radnika.
Istakao je da je ohrabrujuće to što su neka preduzeća lani uspjela da uđu u nove investicione programe, nabave savremene mašine i da se bolje pozicioniraju na ino-tržištu nego što je to bilo u 2012. godini.
– Problem je što naša preduzeća nemaju svoj brend i nisu uspjela da nađu adekvatne partnere u inostranstvu za koje bi radila – kazao je Ćorić.
Predsjednik Sindikata metalaca i rudara pri Konfederaciji sindikata RS Obrad Belenzada je rekao da je ovaj sektor pogođen krizom dugi niz godina i da se stanje još ne popravlja.
Rudarstvo je stabilno i taj dio radi, iako uvijek može bolje, ali u metalnom sektoru je teška situacija. Generalno, u proizvodnji je od devedesetih godina na ovamo išlo nizbrdo, a najugroženija kategorija društva u RS su radnici u proizvodnji – rekao je Belenzada i istakao da se plate radnicima ne isplaćuju u skladu sa kolektivnim ugovorom nego se umanjuju, a u nekim firmama se ne dijele nikako.
Nepovoljna struktura
V.d. direktora Sektora privrede pri Spoljnotrgovinskoj komori RS Zdravko Marinković istakao je da je metalski sektor jedna od najznačajnijih grana privrede i da je u BiH neophodna industrijalizacija.
– Ovaj sektor mora biti nosilac razvoja. Sadašnja struktura privrede je veoma nepovoljna. Jedan od problema koji se javlja u čitavoj BiH je problem obezbjeđenja finansijskih sredstava, s obzirom na to da su krediti skupi – naglasio je Marinković. Glas Srpske