SARAJEVO, Prihodi od akciza na kafu manji su u ovoj godini nego lani, što nije samo posljedica smanjene potrošnje, nego i povećanog krijumčarenja podstaknutog neoporezivanjem vreća uvezene sirove kafe.
Tvrde ovo vodeći prerađivači kafe, koji upozoravaju da je nova siva zona otvorena izmjenama i dopunama Zakona o akcizama BiH polovinom prošle godine.
“Novi Zakon o akcizama, koji je ukinuo dvostruko oporezivanje kafe, značajno je smanjio crno tržište kafe, koje je iznosilo čak 70 odsto, te podstakao izvoz kafe. Međutim, pojavio se problem sa sirovom kafom u vrećama, koja se ne obilježava poreskim markicama, a što je propust u novom zakonu. Zbog toga su prihodi od akciza manji od očekivanih”, kaže Džemal Čabaravdić, direktor visočkog “Vispaka”.
Dodaje da se uvezenom sirovom kafom na koju nije plaćen porez manipuliše tako da se kafa uvozi radi izvoza, dok se na domaćem tržištu pojavljuje konkurencija s nenormalno niskim cijenama.
“Uređenja tržišta nema bez lijepljenja poreskih markica na vreće sa sirovom kafom”, ističe Čabaravdić i napominje da je zahtjev da se ovi propusti isprave Grupacija prerađivača i distributera kafe pri Spoljnotrgovinskoj komori BiH uputila Upravi za indirektno oporezivanje BiH (UIO).
U UIO BiH kažu da o izmjenama Zakona o akcizama BiH za sada nema govora, ali potvrđuju da su prihodi od akciza na kafu smanjeni. Tako je u prvih osam mjeseci ove godine naplaćeno ukupno 20 miliona KM, a što je manje za dva miliona u odnosu na isti period 2009. godine.
“Promjenom akcize na kafu, tj. povećenjem akcize na sirovu kafu prilikom uvoza sa jedne KM na 1,5 KM, i ukidanjem akcize na domaću prženu kafu došlo je do promjena u uvozu kafe, a samim time i u naplatama uvozne akcize”, kaže Kovačević.
On navodi da je UIO predvidjela da s ovakvim promjenama raste interes za eventualnim krijumčarenjem kafe prilikom uvoza, te je svoje aktivnosti usmjerila ka sprečavanju ovakvih radnji, tako da već od aprila 2010. imaju podatke koji govore o rastu uvoza kafe.
Ipak, on kaže da je prihod od akciza dijelom manji i zbog rasta cijana kafe na svjetskom tržištu, usljed čega je smanjena i potrošnja.
Dodaje da je pojačanim radom na terenu otkriven jedan broj nepravilnosti koje se vežu za prometovanje kafe, a jedna od njih je zloupotreba stočnog graška za spravljanje surogata kafe.
“U posljednja četiri mjeseca uvoz kafe je stavljen pod kontrolu i u narednom mjesecu možemo očekivati prave efekte od promjene akcize”, kaže Kovačević i naglašava da će UIO BiH nastaviti rad na sprečavanju prevara u vezi s kafom u čemu joj je potrebna i pomoć drugih agencija.
Uvoz kafe za prvih osam mjeseci
• 2009. 2010.
• 13.906 tona 12.978 tona
Prihodi od akcize na kafu
• 2009. 2010.
• 15,6 miliona KM 19,9 miliona KM
U korist lobija
Pojedini prerađivači kafe tvrde da su rupu u Zakonu o akcizama BiH isposlovali uvoznički lobiji, kojima su manipulacije onemogućene ukidanjem dvostrukog oporezivanje kafe.
“Uvoznički lobiji nisu dozvolili da se zloupotrebe spriječe po svakom osnovu, te im je na ovaj način, neoporezivanjem vreća sirove kafe, omogućen nezakonit rad. Inače, u suprotnom, siva ekonomija na tržištu kafe bila bi potpuno suzbijena”, kaže jedan od sagovornika. Nezavisne novine