BANJALUKA – Preduzeće “Kermas energija” iz Zagreba jedini je krivac za propast projekta izgradnje vjetroparka “Trusina” u Nevesinju, što pokazuju i sudski procesi koji su izgubili, a klevetanje sudija je skandal nepoznat u praksi domaćeg pravosuđa. Takođe, tvrdnje da su oni u ovaj projekat uložili pet miliona evra, koje sada neko navodno pokušava da im otme, nisu istina.
Poručuje to direktor preduzeća “Omega plus” iz Beograda Zlatko Mandžuka čije je preduzeće u partnerstvu sa “Kermas energijom” preko firme “Eol prvi” trebalo graditi eleketranu.
Međutim izgradnja nije nikada počela, a Okružni privredni sud u Trebinju je presudio kako je za to odgovorno preduzeće iz Hrvatske, koje je u obavezi da plati 21 miliona maraka odštete firmi iz Srbije.
Hrvatski biznismen Nenad Končar, direktor kompanije “Kermas energija” nedavno se oglasio tvrdivši kako Elektroprivreda Republike Srpske i “Omega plus” pokušavaju preko domaćeg pravosuđa da preotmu ovaj projekat, što Mandžuka oštro demantuje.
Prema njegovim riječima “Kermas Energija” je izbjegla da izvrši ugovorene obaveze braneći se tezom da projekat nije isplativ, jer su izostali podsticaji za proizvodnju struje. To smatra on, nikako nije opravdan razlog.
“Provjeravajući tečnost ove tvrdnje, postupajući sudija je, u sporu po tužbi “Omega Plusa” protiv “Kermas Energije”, na osnovi raspoložive dokumentacije u predmetu, prvostepenom presudom utvrdila da nikada niko nije obećao ”Kermas Energiji” da će dobiti podsticaj u vidu garantovane otkupne cijene”, kaže Mandužuka.
Tvrdi kako je u mnogim studijama ekonomske opravdanosti izgradnje vjetroelektrane Trusina, koje su radili brojni domaći i inostrani naučni instituti, potvrđena finansijska profitabilnost projekta i bez podsticaja.
Ukazuje na to kako se u Nevesinju gradi vjetropark “Grebak” iste snage kao i “Trusina” bez ikakvog podsticaja od strane države.
“Posljednjih godina sve evropske države su ukinule podsticaj za proizvodnju struje iz energije vjetra, zato što je razvojem tehnologije došlo do značajnog pojeftinjenja vjetrogeneratora, sto je podsticaj učinilo nepotrebnim. U ovom momentu u Evropi se gradi na stotine vjetroelektrana. Zar “Kermas” zaista misli da su svi ti investitori neuki i da grade neprofitabilne energetske objekte?”, pita Mandžuka.
Kaže kako nije tačna ni tvrdnja “Kermasa” o ulaganju od pet miliona evra.
“Vjestak je utvrdio da je ukupna Kermasova investicija u projekat “Trusina”, tokom perioda od pet godina, ukupno iznosila 331.000 evra, umjesto 60.000.000 evra koliko se “Kermas” obavezao da će investirati. To je mnogo ispod jednog procenta. Isti iznos Kermasove investicije od 331.000 evra utvrđen je i prvostepenom presudom Okružnog privrednog suda. Tvrdnja o investiciji 5.000.000 evra koju pri tom neko želi da otme “”Kermasu, je smišljena neistina. Na stranu pitanje, da li je uopšte moguće oteti investiciju koja nikada nije ni postojala?”, poručuje on.
Braću Baroš, advokate koji zastupaju “Kermas energiju” je optužio da zloupotrebljavaju ime Nenada Končara vlasnika preduzeća kako bi pisali protiv države u kojoj žive i protiv pravosudnog sistema u kome rade.
Njegovo kompletno reagovanje možete preuzeti OVDJE.