PODGORICA, Predsjednik skupštinske Komisije za kontrolu privatizacije u Crnoj Gori Andrija Mandić izjavio je juče da ta država rizikuje bankrot, zbog toga što će vlada morati da vraća dugove Kombinata aluminijuma Podgorica (KAP).
Crnogorski ministar ekonomije Vladimir Kavarić najavio je ranije da će vlada, najvjerovatnije, morati umjesto KAP-a da vrati 22 miliona evra kredita uzetog kod Dojče banke.
Vlada Crne Gore izdala je KAP-u ukupno 132 milion evra vrijedne garancije.
Mandić je naveo da je izvjesno da će vlada, zbog pogrešne privatizacione politike, morati da vraća dio ili čak sve dugove KAP, zbog čega će ozbiljno biti ugrožena stabilnost crnogorskog budžeta.
Više je nego izvjesno da će vlada Crne Gore plaćati garancije izdate KAP-u, a samo je pitanje koliki će biti taj iznos. Od toga zavisi da li ćemo bankrotirati odmah ili će taj bankrot bili malo odložen, kazao je Mandić, koji je i lider opozicione Nove srpske demokratije.
Takođe opozicioni Pokret za promjene (PZP) zatražio je u petak u Podgorici kontrolno saslušanje ministara ekonomije i finansija Crne Gore, Vladimira Kavarića i Milorada Katnića, zbog mogućnosti aktiviranja garancije vlade za dug KAP prema Dojče banci.
Prema Mandiću, vlada je napravila nevjerovatnu grešku kada je pristala da da garancije za zaduživanje KAP, kojim upravlja ruski oligarh Oleg Deripaska.
Mandić je kazao da je skupštinska Komisija za kontrolu privatizacije više puta došla do zaključaka da je bila prisutna korupcija prilikom prodaje KAP-a Rusima, odnosno da je tadašnji crnogorski premijer Milo Đukanović prihvatio ugovor koji je štetan po Crnu Goru.
Crnoj Gori, zbog pogrešne politike vlade, sada prijeti bankrot, ukoliko se ođednom aktiviraju sve izdate garancije KAP, naveo je on.
Potpredsjednik crnogorske vlade Vujica Lazović kazao je ranije da će vlada biti prisiljena da traži mehanizme novog zaduživanja ukoliko bude morala da vrati 22 miliona evra kredita Dojče banci, umjesto KAP.
Iz Ministarstva finansija ranije je saopšteno da će Crna Gora uzeti od Svjetske banke kredit od 80 miliona dolara, a ta sredstva biće, kako je navedeno, iskorišćena za razvojnu podršku budžetu.
Ministar finansija Katnić kazao je početkom decembra da se razmatra opcija gašenja KAP, kao i da vlada treba da izmjeri prednosti i rizike svih opcija.
KAP se nalazi između nepomirljivih interesa dviju kompanija, svog vlasnika CEAC, na čijem je čelu Deripaska, koji ističe da pogoni ne mogu da rade bez jeftine struje, i Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) kojom sada upravlja italijanski menadžment iz firme A2A, a koja ne želi da isporučuje ogromne količine struje sa, kako navodi, čistim gubitkom.
Upućeni kažu da će, ukoliko u najskorije vrijeme ne bude nađeno adekvatno rješenje za izvor energije za KAP, vlada premijera Igora Lukšića morati da se odluči za jednu od dvije opcije – gašenje fabrike aluminijuma ili odricanje od italijanskih partnera u EPCG.
Prema medijima, čelnici A2A su krajem 2011. skrenuli pažnju premijeru Lukšiću da više neće tolerisati višemilionska dugovanja KAP za, inače, subvencioniranju električnu energiju, i zatražili od vlade “da im skine ovu fabriku sa grbače”. Tanjug