BANJALUKA, Na Univerzitetu u Banjaluci malo je studenata koji dobijaju stipendije za školovanje i stručno usavršavanje u inostranstvu, a najviše zbog nepoznavanja procedura konkurisanja za ove stipendije i slabog poznavanja engleskog jezika, podaci su Univerzitetskog preduzetničkog centra ove visokoškolske ustanove.
Portparol Univerzitetskog preduzetničkog centra Bogdana Čeko istakla je da je broj ovih studenata posebno mali u poređenju sa brojem studenata iz Sarajeva koji dobijaju inostrane stipendije, te da na pet studenata iz Sarajeva u inostranstvo odlazi jedan student iz Banjaluke ili Istočnog Sarajeva.
“Kao osnovnu prepreku prepoznali smo probleme u pisanju biografija i motivacionih pisama. Naši studenti, uglavnom, na kraju četvrte godine kada treba da traže posao uče da pišu ovakva dokumenta. Druga prepreka je, nažalost, slabo poznavanje engleskog jezika”, rekla je Čeko novinarima pred početak prezentacije stipendijskih programa koji se nude studentima u RS i BiH, koja je danas održana na Univerzitetu u Banjaluci.
Predstavnik Britanskog savjeta BiH Emir Omeragić rekao je da zahvaljujući takozvanim čivning stipendijama britanske Vlade studenti iz BiH sa dvogodišnjim radnim iskustvom mogu da odu na jednogodišnje postdiplomske studije u Veliku Britaniju, te da takva stipendija podrazumijeva plaćene troškove školovanja, mjesečne troškove stanovanja i hrane, putovanja, udžbenika i odjeće, te troškove odlaska u Veliku Britaniju.
“Uslovi za dobijanje stipendije su najmanje dvije godine radnog iskustva i da se kompletan studij odvija u Velikoj Britaniji. Prošle godine iz BiH je otišlo četvoro studenata”, rekao je Omeragić.
Predstavnik češke Ambasade Anesa Terza-Vuković rekla je da Ambasada ove godine dodjeljuje 30 stipendija studentima iz BiH, uglavnom za postiplomske sudije.
“Poznavanje češkog jezika nije uslov za dobijanje stipendije jer mi organizujemo kurseve češkog jezika i u Banjaluci i u Sarajevu i to je studentu obezbijeđeno prije samog odlaska u Češku”, rekla je Vukovićeva, ističući da je presudna zinteresovanost studenta za školovanje u Češkoj.
Na današnjoj prezentaciji stipendijskih programa studentima banjalučkog Univerziteta predstavljeno je više domaćih i stranih institucija koje nude stipendije studentima iz BiH.
Prezentaciju je organizovao Univerzitetski preduzetnički centar Univerziteta u Banjaluci, a predstavili su se Ambasada Češke, Britanski savjet, njemačka Fondacija DAAD, Fond za otvoreno društvo, Fondacija “Dr Milan Jelić”, te grad Banjaluka.
Nakon prezentacije, za studente je organizovana obuka o pisanju motivacionih pisama i biografija i tehnikama intervjua.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ma čekaj malo, da ovaj tekst oli ti članak nije neka prvoaprilska šala.Ne mogu da vjerujem da su naši studenti toliko nepismeni i nesposobni kao što se može zaključiti iz ovog teksta.Šta oni onda uče na tim fakultetima (marksizam:) ) i ko ih uči ako je situacija zaista takva kako ste je naveli? Po ovome,od tih studenata nema ništa u budućnosti i ja ih već vidim kao buduće dokonjake koji će samo sjediti po kafićima – ispijati kafe,tračariti,pričati šuplje-kako ovdje ništa nevalja i da treba otići iz zemlje u svijet :)) Ma ovo mi je skroz toliko smiješno :)))
hahaaha 🙂 Pa da ko im je kriv kad ne znaju da ispune formulare za inostranstvo ! Nepismene usjedalice !