BANJALUKA, Proizvođači malina u RS insistiraće na tome da zaštićena cijena njihovog proizvoda iznosi minimalno evro po kilogramu. Na ovakv potez domaći malinari su se odlučili nakon što su proizvođači malina Srbije početkom marta pronašli strateške kupce i otkupnu cijenu podigli na 1,60 evra.
Nenad Živanović, predsjednik Udruženja voćara “Fruktis” iz Bratunca, kraja u kojem se oko 1.000 domaćinstava dominantno bavi uzgojem ovog jagodičastog voća, je rekao da za kilogram maline njeni proizvođači dobiju 1,50 KM, što je cijena ispod svakog nivoa njene stvarne vrijednosti.
“Jedan od velikih problema je taj što se u posao otkupa malina umiješao veliki broj švercera, koji prilikom otkupa od poljoprivrednika deklasiraju vrijednost maline, umanjuju njenu otkupnu cijenu za iznose njenog prevoza do hladnjača i na kraju poljoprivrednicima na ruke daju zaista mizeriju”, kazao je Živanović.
On je podsjetio da se radi o voću čija je vrijednost na evropskom i svjetskom tržištu izuzetno visoka.
“Cijena kilograma maline u stranim supermarketima iznosi 30 evra, a oni koji je proizvedu u svoje ruke ne dobiju ni jedan cijeli evro. Ovako teška pozicija nas tjera da zaista moramo insistirati na mjerama zaštite ove grane voćarstva”, rekao je Živanović.
On je dodao da malinari bratunačkog kraja trenutno rade na stvaranju sporazuma sa Unijom voćara Srbije, iz koje su im obećali da će otkupiti sve njihove tržišne viškove maline.
“Unija voćara Srbije je napravila strateški jako pametan potez kada je za svoje maline pronašla strateškog kupca i uspjela dobiti solidnu cijenu za svoje maline”, rekao je Živanović.
Malinari RS nisu zadovoljni ni time što će subvencija za ovaj vid proizvodnje biti isplaćena krajem marta, jer im je novac za ključne investicije bio neophodan prije zime.
Iz Ministarstva poljoprivrede i šumarstva RS su istakli da u njihovoj nadležnosti nije da odrede zaštitnu cijenu maline, jer je ona u potpunosti definisana tržišnim odnosom ponude i potražnje.
“Ministarstvo daje podsticaje za podizanje zasada maline, a uslov za ostvarenje prava na ovu subvenciju je da minimalna površina zasada bude dunum”, rekao je Bojan Kecman, portparol Ministarstva poljoprivrede i šumarstva RS.
Resorno ministarstvo je prošle godine za maline dodjeljivalo podsticaj u 40-odstotnom iznosu visine investiranih sredstava. Ove godine je kriterijum za dodjelu podsticaja u ovoj oblasti takav da će za poljoprivrednike starije od 35 godina ovaj iznos biti 35 odsto, dok će za mlađe od 35 godina iznos biti 45 odsto od visine investiranog novca.
“Ministarstvo daje i premiju za prodatu malinu. Prošle godine je iznos premije bio deset odsto od prosječne tržišne cijene, dok će ove godine to biti 15 odsto od njene prosječne cijene”, rekao je Kecman. Nezavisne novine