BEOGRAD, Malinjaci u zlatiborskom okrugu, pa i u Arilju, prijestonici “crvenog zlata”, ne obećavaju mnogo, loše vremenske prilike i bolesti smanjiće prinos za oko 30 odsto. Berba, kakva – takva, ipak predstoji, armija nadničara će već za dan – dva izaći u zasade oko Bajine Bašte i u slivu Drine, a nedjelju dana kasnije, preseliće se u ariljski i užički kraj. Svemu prethodi borba za otkupnu cijenu.
– Očekujemo jaku cenu, zaslužili smo je. Proizvodnja jednog kilograma maline uz plaćanje radne snage košta nas 140 dinara, tu je i preskupo gorivo. Zato očekujemo dva evra za kilogram – kaže Ivan Poledicaiz Udruženja “Vilamet”.
Udruženje je spremno za uvijek neizvjesnu borbu za cijenu, riješili su proizvođači da ako treba, žrtvuju prvi rod, ako bude previše “zatezanja” sa druge strane. Prošlogodišnji protesti, sva je prilika, neće se ponoviti.
– Neka hladnjačari istaknu otkupne cene. Ako ne budemo zadovoljni, sigurno nećemo predavati prve količine maline sa naših polja. Ipak, verujemo u fer dogovor – dodaje Poledica.
Milomir Stojić, svjetski rekorder po prinosu maline, iz sela Mirosaljci kod Arilja, pronašao je najbolji način da njegov rad ne bude obezvrjeđen. Napravio je sopstvenu hladnjaču da uskladišti malinu dok se cijena ne formira.
– Na rod mi stižu i novi zasadi, pa ću i pored “više sile” koja je smanjila prinos, imati šta da uberem – objašnjava Stojić, malinar koji u prosjeku ubira 28 tona vilameta po hektaru.
Raste cijena
U Šabačkom kraju otkup maline je počeo, nakupci i hladnjačari nude 175 dinara za kilogram, a po svoj prilici cijena će ići “gore”, do 200 dinara.
Nakupci iz Šapca pojavili su se prethodnih dana u Ivanjici gdje proizvođačima nude isti iznos, ali se ne može očekivati da će oni uspjeti da uđu na moćno ariljsko tržište.
Jagode
Otkupljivači su u srijedu počeli da plaćaju kilogram jagoda od 57 do 60 dinara, što je povećanje u odnosu na prethodnih nekoliko dana, kada su nudili od 40 do 50 dinara. Novosti