BANJALUKA, U RS je u prva tri mjeseca ove godine procenat zatvorenih zanatskih radnji u odnosu na broj otvorenih veći za deset odsto, rekao je Jovica Bratić, direktor Zanatske komore RS.
On je istakao da se ovakav nezavidan bilans dobije kada se na broj od preko 500 zakatančenih zanatskih radnji u prvom kvartalu doda broj 260 privremeno odjavljenih, za koje smatra da su zatvorene.
U zanatskim radnjama RS trenutno je zaposleno 52.000 radnika u oko 28.000 radnji, a 93 odsto ovih radnji zapošljava do tri radnika.
“U odnosu na evopski prosjek mnogo zaostajemo. Stvarna snaga zanatske radnje je upravo u broju ljudi koje zapošljava, što znači da naše male radnje imaju veoma malu ekonomsku moć”, rekao je Bratić i dodao da je u ovom periodu ugašeno najviše sitnih trgovačkih radnji.
On je istakao da se zanatlije boje početi samostalan zanatski posao zbog velikih obaveza, tako da veliki broj zanatlija i kada ugasi svoju radnju nastavi da radi u kući, ilegalno, što stvara veliki problem nelojalne konkurencije u ovoj oblasti.
Iz Zanatske komore RS istakli su da domaće, ali i strano tržište vapi za pravim zanatlijama, te da njih, za razliku od mnogih drugih zanatlija, nema na Birou za zapošljavanje.
Zbog nepovoljnog poslovnog ambijenta i sve većih administrativnih barijera, preduzetnička i zanatska oblast RS je u ukupnom bilansu tokom protekle godine osiromašila za čak 2.200 radnji, što je ostavilo bez posla oko 9.000 radnika.
Vujo Vukmirica, profesor banjalučkog Ekonomskog fakulteta, rekao je da su zanati u BiH i ranije bili poznati i priznati, tako da i danas ima mnogo prostora za njihov razvoj.
“Iako stari i klasični zanati odumiru, kod nas još ima dosta prostora za njihov razvoj, dok se u međuvremenu otvaraju opcije za razvoj zanatsva savremenog doba”, rekao je Vukmirica.
On je dodao da je domaću zanatsku oblast potrebno podstaći povoljnim kreditiranjem i davanjem stimulacija kako bi poslovanje u teškim ekonomskim uslovima bilo olakšano.
Uvesti majstorski ispit
“Buduće zanatlije bi praksu trebalo da obavljaju u stvarnim radionicama, koje bi trebalo da budu obezbijeđene kooperacijom škola i Zanatske komore, kako se to već dugo radi u Evropi, gdje bismo mi obezbijediti učenicima pravu praksu i proizveli kadar koji je zaista potreban tržištu rada”, rekao je Jovica Bratić, direktor Zanatske komore RS.
On je objasnio da je neophodno formirati timove za profesionalnu orijentaciju djece u osnovnim školama, te ponovo uvesti polaganje majstorskog ispita.
“Nije nam cilj da zanatlije nakon završene srednje škole mogu da rade na potezu od Banjaluke do Prnjavora, već da mogu sa majstorskim ispitom da zarade bilo gdje u svijetu”, rekao je Bratić. Nezavisne novine