NJUJORK/LONDON, Cijene sirove nafte su na vodećim svjetskim robnim berzama malo promjenjene u odnosu na nivo od početka sedmice, jer vlade nekih azijskih zemalja pokušavaju da “ohlade” tražnju tog energenta.
Malezija je najavila da će ukinuti kontrolu cijena benzina i od avgusta uspostaviti tržišne cijene, dok se u izvještaju iz Nju Delhija ističe da Indija neće dozvoliti dalje povećanje subvencionisanja cijena tog goriva.
Okončanje kontrole cijena goriva u Aziji, regionu u kojem tražnja benzina najbrže raste, može suzbiti svjetsku globalni rast potražnje nafte, smatraju brokeri.
Sirova nafta za isporuku u julu ugovarana je juče za 127,35 dolara po barelu, (što je pojeftinjenje od 41 cent u odnosu na ponedjeljak), u elektronskom trgovanju na Njujorškom merkantilnom tržištu.
Barel sirove nafta tipa “brent” za julski termin isporuke je u Londonu juče pojeftinio 43 centa, na 127,59 dolara.
Nafta je, inače, 22. maja na berzi u Njujorku vredila rekordnih 135,14 dolara za barel, podsjeća agencija Blumberg.
Azijske zemlje, koje se suočvaju s rekordnim cijenama nafte, na različite načine pokušavaju da riješe taj problem. Indonezija, Tajvan i Tajland su podigli cijene goriva, dok Kina zadržava kontrolu kako bi suzbila inflaciju.
“Ukidanje kontrole cijena benzina može doprinjeti smanjenju potrošnje nafte i dovesti do mogućeg povlačenja cijena tog energenta na 100 dolara za barel”, smatra francuski tržišni analitičar Žan Bernar Gijon.
Na tržištu se očekuje da američko ministarstvo energetike danas saopšti da su zalihe benzina u SAD, u sedmici okončanoj 30. maja, povećane za 850.000 barela, što može uticati na dalje pojeftinjenje tog goriva.
U SAD su, prema svemu sudeći, uvećane, tokom posmatranog razdoblja, takođe i zalihe sirove nafte i nekih važnih naftnih prerađevina, što bi trebalo da bude dodatni podsticaj za smanjenje berzanskih cijena glavnih energenata, zakjučuju tržišni stručnjaci.