SARAJEVO – Socijalni dijalog u BiH je nerazvijen, a u industriji tekstila, odjeće, kože i obuće u Federaciji BiH i Republici Srpskoj trenutno ne postoji važeći kolektivni ugovor, zbog čega su u ovom sektoru male plate i loši uslovi rada, rečeno je danas na konferenciji u Sarajevu o ovoj grani industrije.
Učesnici konferencije “Ka održivoj industriji tekstila, odjeće, kože i obuće u BiH” istakli su da se ova grana privrede suočava sa velikim izazovima, uključujući i nedostatak radne snage koji poslodavci pokušavaju da riješe na različite načine.
Na konferenciji je rečeno da ova grana industrije nije privlačna, posebno za mlade, koji će radije raditi na bolje plaćenim radnim mjestima ili ići u inostranstvo, kao i da su plate ispod nivoa onih od kojih se može živjeti, što je ključni aspekt dostojanstvenog rada i važniji element odgovornog poslovanja.
Slaba primjena zakona i neefikasne inspekcije rada dodatni su ključni problemi u industriji tekstila, odjeće, kože i obuće, dok je socijalni dijalog pokretač održivog razvoja, te zato treba biti ojačan i aktivno promovisan na svim nivoima, naglašeno je na konferenciji.
Šef Sekcije operacija za ekonomski razvoj, prirodne resurse, infrastrukturu pri Delegaciji EU u BiH Antonela Di Sandri rekla je da je EU lojalan partner i prijatelj BiH.
Ona je istakla da evropske integracije nisu vezane samo za ključne prioritete i usklađivanje zakona, već i za mnoge ljude u BiH čiji teški rad i pojedinačni napori vode zemlju bliže EU.
“Meni je jako drago da smo sa investicijom od 13,7 miliona evra kroz program `EU za oporavak biznisa` dali podršku za bar 150 kompanija u zemlji, čime pomažemo da se zadrži 1.000 poslova i da se krerira 100 novih”, naglasila je Di Sandri.
Prema njenim riječima, tekstilna industrija u BiH ima dugu tradiciju kreativnosti i kvaliteta.
Ona je navela da je 29 tekstilnih kompnija u BiH primilo finasijsku i tehničku podršku od EU, te podsjetila da 70 odsto izvoza iz tekstilnog sektora ide u zemlje EU.
“BiH kao zemlja kandidat na putu ka EU mora zadovoljiti nove evropske standarde vezane za cirkularnost, odnosno mora produžiti životni ciklus proizvoda i postarati se da napravi dobre uslove za radnike u ovom sektoru”, istakla je Di Sandri.
Predstavnik Globalne sindikalne federacije “Industrijal-TBD” Elspet Hetvej rekla da sektor tekstila, odjeće, kože i obuće u BiH ima problema zbog pandemije virusa korona, kao i nedostatka potražnje za ovim proizvodima, dodajući da će na ovom dvodnevnom skupu biti riječi o obnavljanju i poboljšanju sektora, te digitalizaciji i uvođenju zelenih politika.
“Riječ je o građenju održive budućnosti, kako za sektor, tako i za radnike u njemu. Ovdje smo da govorimo o određenoj EU legislativi, a kada je konkretno u pitanju EU strategija za tekstil i određene politike, imaće velikog uticaja na samu industriji, ali i na radnike”, navela je ona.
Prema njenim riječima, sektor se mora transformisati da bi bio održiviji, zeleniji, digitalniji, što je odlična prilika, kako za industriju, tako i za radnike.
“Da bi se to desilo, trebaju nam jaki socijalni partneri, kvalitetan socijalni dijalog i podrška onih koji donose politike”, istakla je Hetvejeva.
Stručnjak za zapošljavanje pri Međunarodnoj organizaciji rada /ILO/ Danijela Zampini rekla je da je za bolju produktivnost sektora, njegovu konkurentnost, ali i bolje uslove rada, potreban dijalog svih socijalnih partnera.
Dvodnevna konferencija predstavlja dio aktivnosti koje se realizuju u okviru projekta “EU za oporavak biznisa” koji finansiraju EU i Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj Njemačke, a zajednički realizuju ILO, Njemačka organizacija za međunarodnu saradnju i UNDP.Srna