BIJELJINA, Maksimalni iznos garancije koju Garantni fond Republike Srpske /RS/ može izdati po jednom subjektu je milion i po KM, odnosno 50 odsto, dok još toliko mogu dati poslovne banke – rekao je danas direktor ovog fonda Mladen Kovačević.
“To znači da jedno zaduženje po jednom subjektu može biti maksimalno tri miliona KM. Prvi kontakt klijenta je sa poslovnom bankom. Tek za sredstva koja nedostaju on dolazi u Garantni fond i sklapa ugovor sa njim”, objasnio je Kovačević.
Na danas održanoj prezentaciji Garantnog fonda RS u Bijeljini Kovačević je podsjetio da je ovaj fond osnovala Vlada RS s ciljem da se privrednicima omogući lakši i brži pristup finansijskim sredstvima.
“Naš osnovni kapital je 30 miliona KM koji je obezbjeđen iz Razvojnog programa RS. Imamo nekoliko garantno-kreditnih linija – za startna preduzeća, poljoprivredu, preduzetnike i privatne radnje. Svaka od ovih linija ima limit do kojih je moguć iznos kredita, rok otplate kao i kamatnu stopu koja je različita za svaku garantnu liniju”, naveo je Kovačević.
Trenutno Garantni fond RS ima ugovore sa pet poslovnih banaka čija sjedišta su u Srpskoj, a u narednoj sedmici će sklopiti ugovore sa još četiri banke i dva fonda iz RS.
“U Semberiji očekujemo najviše ugovore po garantno-kreditnoj liniji za poljoprivredu. Ovdje postoje dvije banke – `Bobar` i `Pavlović`, koje su se javile za ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji da mogu servisirati naše garantne linije”, rekao je Kovačević.
On je naveo da trenutno sa područja Semberije imaju četiri zahtjeva, a iz Srpske oko deset zahtjeva koji su raspoređeni po bankama.
Predsjednik Područne privredne komore Bijeljina Mihajlo Vidić istakao je značaj Garantnog fonda RS i rekao da je njegovo osnivanje jedno od zahtjeva Privredne komore RS.
“Na ovaj način je omogućeno nekim preduzećima, prije svega malim i srednjim, da zbog nemogućnosti za obezbjeđenje dovoljnih kredita preko Garantnog fonda ostvare te kredite i izvrše ulaganja u proizvodne kapacitete i plasman robe”, rekao je Vidić.
Preduzeće “Veteran SiM” iz Bijeljine, koje se bavi eksploatacijom šuma i preradom drveta za ogrev, jedno je od preduzeća koje se Garantnom fondu RS obratilo sa zahtjevom za kredit.
Tehnički direktor ovog preduzeća Slavko Bogičević rekao je da im je kredit neophodan za nabavku osnovnih sredstava i opreme potrebne za eksploataciju šuma.
“Iznos kredita kreće se do 400.000 KM. Nadamo se dobrom rješenju da bismo mogli unaprijediti i proširiti proizvodnju”, naveo je Bogićević i dodao da je ovo preduzeće osnovala Boračka organizacija Bijeljina s ciljem zapošljavanja demobilisanih boraca.
Prezentaciju Garantnog fonda RS, kojoj su prisustvovali semberski privrednici, organizovala je Privredna komora RS, Područna privredna komora Bijeljina, Garantni fond i Investiciono-razvojna banka.