SKOPLJE, Na listi Svjetske banke “Poslovanje 2010” /Doing Business 2010/ BiH je 116. od 183 države, dok je najbolje rangirana zemlja u regionu Makedonija koja je 32. poziciji.
Prema ovoj rang listi Bugarska je 44, Slovenija 53, Rumunija 55, Crna Gora 71, Turska 73, Albanija 82, Srbija 88, Hrvatska 103, Grčka 109, a Kosovo 113.
Makedonija je prošle godine na listi Svjetske banke zauzimala 69. mjesto. Istovremeno, Makedonija je treća među top-reformatorima u svijetu na listi koju Svjetska banka objavljuje svake godine zajedno sa izveštajem “Poslovanje”, javili su skopski mediji.
Zemlje na ovoj listi rangirane su na osnovu 10 kategorija – osnivanje biznisa, dobijanje građevinskih dozvola, zapošljavanje radnika, registracija nepokretnosti, dobijanje kredita, zaštita investitora, plaćanje poreza, izvoz-uvoz, prisilno realizovanje sporazuma i zatvarnje preduzeća.
Makedonija je najbolje rangirana u kategoriji “osnivanje biznisa”, gdje se navodi da se preduzeće registruje uz četiri procedure za četiri dana, bez minimalnog kapitala.
Crna Gora nalazi se na 71. mjestu i najgori rejting i ove godine ostvarila je u domenu izdavanja građevinskih dozvola, gdje je, uprkos napretku od šest mjesta, završila na 160. poziciji, dok je najbolje prošla u oblasti zaštite investitora, zasluživši 27. mjesto.
U domenu registrovanja vlasništva Crna Gora je nazadovala šest mjesta i rangirana je kao 131. Slabiji rezultat zabilježen je i u dobijanju kredita, plaćanju poreza i trgovini sa inostranstvom.
Crna Gora je zadržala 133. poziciju na polju poštovanja ugovora, kao i 44. u zatvaranju posla. Napredak je ostvaren još u oblastima pokretanja biznisa i zapošljavanja radnika, u kojim je Crna Gora zauzela 85, odnosno 46. poziciju.
Za početak biznisa u Crnoj Gori preduzetniku je, prema ovogodišnjem istraživanju, potrebno 12 koraka, skoro dvostruko više nego u regiji istočne Evrope i centralne Azije.
Taj posao u Crnoj Gori u prosjeku oduzima 13 dana, 4,4 manje u odnosu na region, ali košta 2,6 odsto prihoda po stanovniku, dok je regionalni prosjek 8,3 odsto. U Crnoj Gori se ne propisuje minimalni iznos kapitala potreban za početak biznisa, dok on u regionu iznosi 21,5 odsto prihoda po stanovniku.
Kod izdavanja građevinskih dozvola Crna Gora je i ove godine bolja u odnosu na region prema broju potrebnih koraka i vremenu, ali treba i platiti dvostruko više u odnosu na regionalni prosjek prihoda po stanovniku.
Prema istraživanju, u Crnoj Gori je lakše zaposliti i otpustiti radnika nego u regionu. Prosječan trošak otpuštanja iznosi 28 sedmičnih zarada, približno kao u regionu.
Najbolji na svijetu za vođenje biznisa, prema ovoj listi su Singapur, Novi Zeland, Hong Kong, SAD, Velika Britanija, Danska, Island, Kanada, Australija ii Norveška, a na dnu liste su Centralno-afrička Republika Kongo, Demokratska Republika Gvineja-Bisao. Sao Tome i Principe i Republika Kongo.
Na listi top reformatora je Ruanda, a slijede Kirgistan, Makedonija, Bjelorusija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Moldavija, Kolumbija, Tadžikistan, Egipat i Liberija.