BANJALUKA, Na Banjalučkoj berzi u maju je ostvaren promet od 11,39 miliona KM u ukupno 1 481 transakciji – podaci su iz Berze.
Majski promet je za oko sedam miliona KM manji od aprilskog.
U javnoj ponudi obveznica ostvaren je promet od osam miliona KM, što čini 70,25 odsto ukupno ostvarenog prometa.
Putem redovnog prometa ostvareno je 2,15 miliona KM, gdje je najveći dio od 1,2 miliona KM ostvaren na službenom berzanskom tržištu – lista B.
Vrijednost berzanskog indeksa imala je nagativnu promjenu od 1,98 odsto, a negativnu promjenu od 2,39 odsto imala je vrijednosti indeksa fondova.
9 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ala ga je opravio Laktašenko 😛
Toliko je iznosio dnevni promet na BL berzi, dok je vlasnik države nije ubio k'o zeca.
ma ovo uopste ne vrijedi komentarisati. dodiku je vazniji sajam djubriva i sjemenskog materijala u donjim cenjugovicima nego konferencija tamo neke berze.
Nemojte tako ostro. Laktasenko – vlasnik drzave, traktorista iz Aleksandrovca, za bliske prijatelje shef je ucestvovao u 70,25 % ukupnog prometa ili sa 8 mil KM.
Brojke su impozantne:
11,39 mil KM prometa
13 brokerskih kuca
1.5% prosjecna brokerska provizija
13.142 KM prosjecno po brokerskoj kuci u maju mjesecu prihoda od provizije
Perspektivno, nema sta.
Hm, ja bih tu statistiku malo drugačije pogledao. Mjerodavniji mi je redovan promet, za koji vidimo da je iznosio 2.159.082 KM ili 2.815 KM po transakciji. Na tom prosječnom iznosu po transakciji, provizije su manje od 1,5%, a mislim da svaka iole ozbiljnija transakcija ima posebnu proviziju koja je mnogo niža od 1%.
Sa prosječnom provizijom od 1% na ovom prometu, svaka brokerska kuća bi u prosjeku imala 1.660 KM prihoda, odnosno oko 3.320 KM, jer se provizije naplaćuju i kupcu i prodavcu. Taj prihod nije dovoljan ni za bruto plate 2 brokera.
Kad vidimo strukturu ukupnog prometa po brokerskim kućama vidimo da je samo Advantis ostvario zaradu (kao agent emisija municipalnih obveznica), da su još dvije-tri kuće bile na ivici rentabilnosti, a sve druge u debelom gubitku.
I niko od brokera i vlasnika kuća ne pokušava uticati da se riješi kriza na BLSE, već se samo snalaze kako znaju i umiju u datoj situaciji. Pa dokle ko izgura.
A onda će valjda i oni jednog dana da progovore tek kad ostanu bez posla…
previse znacaja pridajete brokerskim kucama, maltene da je vrhovnom lazovu u ovoj drzavi, miloradu dodiku, stalo do berze i brokera. pa njemu prvom ne odgovara transparentno poslovanje i javno izvjestavanje i objavljivanje informacija.
Dok je plata radovna nema talasanja.
Akcionar, u pravu si. Da su brokeri i vlasnici brokerskih kuća, drugačije bi se i ponašali te bi digli svoj glas. Ovako plata ide, a za budućnost otom-potom