SARAJEVO, Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Dušanka Majkić izjavila je danas u Sarajevu da parlament snosi odgovornost za lošu finansijsku disciplinu u javnom sektoru, pa i kad je riječ o raspodjeli i trošenju grantova.
“Parlament ima mandat da kontroliše izvršnu vlast”, rekla je Majkićeva na sjednici Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma, čiji je član, a na kojoj je razmatran izvještaj Kancelarije za reviziju institucija BiH o reviziji učinka o temi upravljanje grantovima u institucijama BiH.
Prema njenim riječima, bez parlamentarne kontrole trošenja javnih serdstava svi drugi mehanizmi zataje i izvještaji revizije postaju svrha sami sebi.
“Tapkamo u mjestu kada je riječ o izvještajima o reviziji, posebno učinka”, istakla je Majkićeva.
Govoreći o grantovima koje dodjeljuju institucije BiH, ona je upozorila na neusklađenost propisa za njihovo dodjeljivanje, ali i na to da se propisi tamo gdje postoje ne primjenjuju.
“Sve veći broj institucija to radi netransparentno”, rekla je Majkićeva konstatujući da je očito da s tim u vezi postoje određeni insteresi.
Član Komisije i poslanik A-SDA u Predstavničkom domu Jasmin Emrić stava je da je neuređenost oblasti dodjeljivanja grantova i praćenja trošenja tih sredstava u uskoj vezi sa politikom.
“Oni koj vrše vlast koriste grantove u političke svrhe”, istakao je Emrić i založio se za zakonsko regulisanje ove oblasti.
Mirsad Isaković iz SBB-a konstatovao je da ovaj izvještaj Kancelarije za reviziju potvrđuje navedeno u Izvještaju Evropske komisije u kojem je BiH svrstana na 71. mjesto po transparentnosti trošenja javnih sredstava.
Navodeći da i drugi nivoi vlasti dodjeljuju grantove, Isaković je procijenio da se možda jedan budžet BiH troši u te svrhe.
Zamjenik glavnog revizora BiH Jasmin Pilica informisao je članove Komisije za finansije i budžet da je revizijom utvrđeno da je sistem dodjele grantova neefikasan, da postoje problemi u planiranju i procedurama njihove dodjele, ali i u izvještavanju o utrošku grantova i ciljevima postignutim ovim sredstvima.
Institucije BiH od 2014. godine do kraja septembra prošle godine dodijelile su, uglavnom neprofitnim organizacijama, više od 66 miliona KM nepovratnih, grant sredstava.
Komisija je usvojila navedeni izvještaj uz zaključak da Predstavnički dom zatraži od Savjeta ministara BiH, Ministarstva finansija i trezora i institucija koje su obuhvaćene ovom revizijom učinka da u roku od šest mjeseci dostave izvještaj o planiranim i preduzetim aktivnostima na realizaciji preporuka revizora.
Usvojen je i izvještaj Kancelarije za reviziju institucija BiH o provedenoj reviziji učinka o temi planiranje budžetskih rashoda u institucijama BiH. Srna