SARAJEVO, Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Dušanka Majkić smatra da treba podržati principe Prijedloga zakona o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2014. godinu, ali da ga, prilikom kasnijeg usvajanja, treba vratiti u okvir u kojem ga je usvojio Savjet ministara BiH.
Majkićeva je podsjetila da je prema dokumentu hronologije usvajanja budžeta, tek 23. oktobra završena priča o Globalnom fiskalnom okviru, bez kojeg se ne može usvojiti budžet BiH.
“Tek poslije tog datuma Savjet ministara BiH je bio u mogućnosti da 19. novembra usvoji Nacrt budžeta, nakon čega je upućen Predsjedništvu BiH, tako da je cijeli proces morao kasniti”, navela je Majkićeva.
Ona je ocijenila da je povećanje budžeta za Ministarstvo odbrane BiH bezrazložno.
“Ministarstvo odbrane 2010. godine nije iskoristilo 10,5 milona KM iz svog budžeta, dok je 2012. godine neiskorišteno ostalo sedam miliona KM. Zašto onda povećavati njihov budžet”, upitala je Majkićeva.
Ukazajući na neefikasnost bezbjednosnog sektora u BiH, Majkićeva je napomenula da je u budžetu predviđeno čak 36 miliona KM za četiri institucije iz ove oblasti, što je potpuno neracionalno, s obzirom na rezultate koje ostvaruju.
Protivljenje usvajanju predloženog budžeta iskazao je poslanik SDA Šefik Džaferović, a poslanik SDS-a Aleksandra Pandurević ocijenila je da predstavnici Republike Srpske nisu trebali pristati na Globalni fiskalni okvir.
“Iako su manji prihodi od PDV-a i u Federaciji BiH i Republici Srpskoj i opštinama, na nivou BiH budžet ostaje isti. Ponašamo se kao megalomani, gomilamo administraciju”, rekla je Pandurevićeva.
Poslanik SDA Amir Fazlić smatra da su zakazale sve institucije BiH koje su zadužene za donošenje budžeta BiH.
“Sada je najveća odgovornost na parlamentu BiH, ali mi smo nažalost, dovedeni u ovu situaciju”, rekao je Fazlić.
Poslanik SDA Salko Sokolović istakao je da budžetom BiH za 2014. treba obezbijediti kupovinu kanadera za gašenje požara.
Poslanik SNSD-a Lazar Prodanović smatra da BiH treba da ima pristup organizaciji strukture Oružanih snaga kao Slovenija, što podrazumijeva smanjenje broja pripadnika ovih snaga prema NATO standardima, što bi omogućilo uštedu od oko 100 miliona KM. Srna