MOSKVA – Godišnja šteta od poreskih malverzacija u Rusiji iznosila je prosječno 58 milijardi rubalja (756 miliona dolara) u periodu od 2014. do 2020. godine, izjavila je zamjenica šefa Istražnog komiteta Ruske Federacije Elena Leonenko u intervjuu za Tas s.
Leonenko ističe da kada istražitelji otvore krivični postupak ili sprovedu proceduralne provjere, to navede neke nesavjesne poreske obveznike da nadoknade štetu državnom budžetu.
„Kao rezultat mjera koje preduzima Istražni komitet zajedno sa operativnim jedinicama ruskog MUP-a i poreskim organima, raste udio poreskih obveznika koji dobrovoljno nadoknade štetu nastalu izvršenjem tih krivičnih dijela. Na primjer, 2014. godine je nadoknađeno samo 26 posto štete, a u poslednjih pet godina nadoknadili su polovinu svih šteta“, dodala je ona.
Leonenko je navela da je za devet mjeseci 2021. godine utvrđena šteta od poreskih krivičnih dijela iznosila oko 60 milijardi rubalja (781 milion dolara), od čega je dobrovoljno nadoknađeno 39,7 milijardi rubalja (517 miliona dolara), što je 66 odsto.
Prema njenim riječima, od ukupnih krivičnih slučajeva koje istražuje Komitet u prosjeku samo 17 posto neplatiša izrazi želju da nadoknadi štetu u zamjenu za oslobađanje od krivične odgovornosti. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Dobro su ih ustrojili ako je utaja poreza samo tolika. Ako bi se sve u detalje pronašlo u BiH od raznih utaja i malverzacija koje oštećuju buđet vjerovatno je šteta tolika a možda i veća u BiH. Koliko se krije poreza transfernim cijenama u oba smjera, zatim lažnim ugovorima po raznim osnovama. Od lažnih reklama do bog zna sve šta ima lažno u ovoj državi pomoću čeg se izvlače sredstva a da se ne plate porezi u buđet. čak i poreznici sudjeluju u tom kad dođu u neku kompaniju i vide da treba platiti više poreza od prijavljenog. Samo donesu odluku da naplate to što treba ne računajući da se stvarno prikazalo stanje bio bi i porez na dobit te bi se podjelila dividenda. I na tu podjelu bilo bi poreza a i na te pare kad ih budu trošili dioničari koji dobiju dividendu. Ovako poreznici utvrde da je porez prijavljen u iznosu od 10% od stvarnog te donesu odluku da treba još devet puta toliki iznos uplatiti. međutim ne obavezuju firmu da sev prikaže zakonski. Oštete se mali dioničari a stim i privredno društvo, zatim nema dividende i poreza od potrošnje te dividende. Netko ta sredstva sa strane strpa u đep a država prepušta da se mali akcionari pokušaju izboriti da takvog kriminala nema.