BUDIMPEŠTA, U Mađarskoj je počelo smanjenje broja zaposlenih u konditorskoj industriji, koja je najviše pogođena “porezom na čips”, odnosno porezom na nezdravu hranu.
U konditorskoj industriji je zaposleno oko 800.000 ljudi, uglavnom u malim i srednjim preduzećima.
Organizacije koje zastupaju interese konditorske industrije su ranije pokušale da utiču na donosioce odluka tvrdeći da bi takozvani porez na čips mogao da dovede do gubitka posla za veliki broj ljudi.
Generalni direktor mađarske kompanije Bonboneti, koja je već predala planove za kolektivni otkaz agenciji za zapošljavanje, izjavio je da ovaj porez primorava kompaniju da otpusti 62 zaposlena u kratkom vremenskom periodu.
On je objelodanio da se u Parlamentu već nalazi zakonski prijedlog da se poveća stopa poreza i proširi na druge grupe proizvoda, što bi značilo dodatne otkaze u tom segmentu prehrambene industrije.
U septembru prošle godine kompanija Ćio je objavila da svoje investicije planirane za Mađarsku seli u inostranstvo, u Francusku i Češku, kao direktan rezultat novog poreza.
Mađarska Vlada je očekivala prihod od pet milijardi forinti ove i 20 milijardi sljedeće godine od ovog poreza, koji je izglasan u Parlamentu prošlog ljeta na neobičan način, van redovnog dnevnog reda.
Međutim, sa sigurnošću se može reći da će do državne blagajne stići samo jedan dio od planiranih pet milijardi za ovu godinu. Mađarska Poreska i carinska agencija objavila je da su kompanije pogođene ovim porezom platile samo 566,6 miliona forinti za septembar i treći kvartal.
Prema prijedlogu zakona do kojeg je jedan mađarski dnevni list došao, čak je i kafa bila uključena u grupu proizvoda za oporezivanje, ali je na kraju nekako isključena iz finalne verzije predloženog zakona, dok proizvođači energetskih napitaka moraju da plaćaju velike iznose zbog “nezdravog” sadržaja kofeina i taurina u svojim proizvodima. Tanjug