BUDIMPEŠTA, Ukupan mađarski dug iznosi oko 200 milijardi dolara, što opasno ugrožava privredu i standard građana, a zemlju vodi u “treći svjet”.
Od tih 200 milijardi dolara, polovinu duguje država, a drugu polovinu firme i građani.
Lošu finansijsku situaciju potvrđuje i stalni budžetski deficit, koji je u prvom kvartalu ove godine iznosio 67,1 odsto bruto društvenog proizvoda (BDP).
Prema riječima poznatog ekonomiste Imrea Boroša, za sadašnju finansijsku krizu su krive gotovo sve mađarske vlade od promjene društveno-političkog uređenja u zemlji 1990. godine.
“Od privatizacije državne imovine Mađarska je do sada dobila 19 milijardi dolara i sav novac je trebalo uložiti u vraćanje duga. Time bi se ne samo smanjilo ukupno zaduženje, već bi zemlja dobila višu ocijenu kreditne sposobnosti i time nove kredite pod povoljnijim uslovima”, ocjenio je on.
Njegov kolega Aron Pap, koji trenutno živi u Švajcarskoj, ukazao je na pogrešan stav većine Mađara da treba uzeti kredite, zadužiti se, a da će se rate nekako već plaćati.
“Takav stav je na Zapadu odavno napušten, a Mađarska će, ako ovako nastavi, dospjeti na nivo privredne razvijenosti `trećeg svjeta`”, zaključio je Pap.