MOSTAR, Direktor Agencije za bezbjednost hrane BiH Sejad Mačkić rekao je danas da je od oko 180.000 uzoraka hrane, koje godišnje testiraju nadležne laboratorije u BiH, između četiri i pet odsto higijenski neispravno.
“Taj postotak odgovara nalazima drugih zemalja, što znači da u BiH jedemo jednako zdravu hranu”, rekao je Mačkić na seminaru u Mostaru o temi “Poglavlje pregovora 12 – Bezbjednost hrane, veterinarstvo i fitosanitarna politika”.
Mačkić je rekao da će tek nakon detaljnog upoređivanja pravne tekovine EU sa zakonodavstvom BiH biti poznato u kojoj mjeri su domaći propisi usklađeni sa standardima EU.
“Usaglašavanje propisa, ugrađivanje najnovijih standarda u vezi sa pitanjem bezbjednosti hrane najbolji je način da štitimo zdravlje potrošača”, rekao je Mačkić.
On je naveo da je Agencija za bezbjednost hrane BiH razvila dobru saradnju sa domaćim i međunarodnim institucijama, te drugim agencijama u zemljama okruženja.
“Agencija ima već uhodan i dobro razvijen sistem za brzo obavještavanje o eventualno opasnom proizvodu koji se može naći na tržištu BiH”, rekao je Mačkić.
U okviru ovog dvodnevnog seminara u Mostaru stručnjaci iz Hrvatske predstaviće znanja i iskustva pri usklađivanju zakonodavstva i prihvatanja standarda EU u oblasti bezbjednosti hrane.
Pomoćnik hrvatskog ministra poljoprivrede Božica Rukavina rekla je da su u Hrvatskoj pristupni pregovori trajali više od deset godina i da se ovakvi seminari organizuju kako bi se susjednim zemljama pomoglo da ovaj proces kraće traje.
Ona je ovaj proces nazvala “mukotrpnim radom”, ističući da su u Hrvatskoj najviše pažnje morali da posvete opširnom poglavlju o bezbjednosti hrane.
“Morali smo preuzeti sve standarde EU u području bezbjednosti hrane, veterinarstva i fitosanitarne politike”, rekla je Rukavina.
Ona je navela da je u ovom poglavlju situacija specifična, jer nema puno mogućnosti za pregovore s obzirom da je ono direktno u vezi sa zaštitom zdravlja ljudi i potrošača, te zdravlja životinja.
Organizatori dvodnevnog seminara su Direkcija za evropske integracije Savjeta ministara BiH, Agencija za bezbjednost hrane BiH i Ministarstvo inostranih i evropskih poslova Hrvatske.
Seminar je organizovan u okviru Razvojne pomoći Hrvatske kojom podržava susjedne države u procesu pristupanja EU. Srna