HVAR, Luksemburški investitor definitivno odlazi iz Hrvatske nakon jedanaest godina. Ovaj investitor je ostrvo Sunčani Hvar trebao da pretvori u hrvatski Sen Trope.
Prošlo je jedanaest godina nakon što je stavljen potpis na prvi ugovor o javno-privatnom partnerstvu sa Hrvatskom.
Većinski vlasnik gotovo 62 odsto hvarske kompanije postao je slovački Prajmn turist resors, registrovan na Kipru.
Na Zagrebačkoj berzi Orko grupa objavila je da prodaje preostalih 15,7 odsto deonica Sunčanog Hvara za 8,15 miliona evra.
Premda ime kupca nije navedeno, slovački Prajm turist, jedan od postojećih akcionara, istovremeno je najavio da će ostalim manjinskim vlasnicima podnijeti ponudu za preuzimanje.
Orko navodi da je prodao 3,06 miliona redovnih akcija, odnosno 15,77 odsto udjela u temeljnom kapitalu.
“Ukupna vrijednost transakcije iznosi u protivrijednosti približno 8,15 miliona evra, a temelji se na nominalnoj vrednosti prenesenih akcija. Slijedom te transakcije Orko property grup izašao je iz svih svojih ulaganja u Hrvatskoj”, stoji u Orkovom saopštenju.
Slovačka grupacija Prajm turist u Sunčani Hvar ušla je u junu 2014. kada joj je Orko prodao 24,9 odsto akcija, tik ispod praga za preuzimanje, za simboličnih jedan evro čime mu je udio pao ispod 50 odsto.
Vlasničko premetanje u Sunčanom Hvaru dolazi nedugo nakon što su iz Vlade stigle, za sada neslužbene, najave o prodaji državne imovine.
Državni portfelj koji bi se prvi mogao naći na bubnju upravo su kompanije iz turističkog segmenta, a procene govore da bi država za svojih 32,36 odsto deonica Sunčanog Hvara, formalno u vlasništvu CERP-a i DAB-a, mogla da dobije oko stotinak miliona kuna.
Slovačka komanija objavila je da je 4. aprila sklopila ugovor o prenosu akcija na temelju kojeg je stekla 8,97 miliona redovnih akcija Sunčanog Hvara, odnosno 46,18 odsto ukupnog temeljnog kapitala. Istog dana, sklopljen je ugovor s Orkom o kupovini njegovih 3,06 miliona ili 15,7 odsto udjela u kapitalu čime je udio slovačke kompanije dosegnuo 12,03 miliona akcija, odnosno 61,95 odsto udela u kapitalu.
Nakon što dobije odobrenje Hanfe, Prajm turist će u zakonom roku objaviti ponudu za preuzimanje preostalih akcija, stoji u obavještenju na ZSE.
Idila u investicionom braku države i luksemburškog Orka nije dugo potrajala.
Nakon što su 2005. ušli u Sunčani Hvar potpisom Damira Polačeca u ime Vlade, gotovo odmah su krenule kritike da se iza projekta javno-privatnog partnerstva zapravo krije privatizacija hvarskog turističkog bisera, posebno nakon otkrića da je država Orku omogućila sticanje većinskog vlasništva.
Ubrzo počinju sukobi vodećih akcioanara, Grad Hvar traži 25 odstoakcija, Crkva povraćaj imovine, a država i Orko međusobno se optužuju za gubitke.
Dva dana prije isteka država 2010. raskida ugovor o JPP-u s zbog gubitaka, a udeo Orka pada na 48 odsto.
U maju 2014. zbog 620 miliona kuna nagomilanih gubitaka pokrenuta je predstečajni dogovor. Tako će, izgleda, Sunčani Hvar završiti privatizovan od treće strane, ali nakon miliona kuna gubitaka i pošto je izgubio decenije u vlasničkim prepucavanjima eksperimenta javno-privatnog partnerstva, piše hrvatski Poslovni dnevnik. Poslovni dnevnik