MOSKVA, Najveća ruska naftna kompanija “Lukoil” i Nacionalna naftna kompanija Venecuele (PDVSA) potpisale su sporazum o zajedničkom istraživanju bloka “Hunin-3” u naftonosnom pojasu rijeke Orinoko.
Sporazum je potpisan uz prisustvo ruskog predsjednika Dmitrija Medvedeva i predsjednika Venecuele Uga Ccavesa, koji boravi u posjeti Rusiji, saopštila je ruska kompanija.
Istraživanje će se obaviti radi procjene isplativosti eksploatacije superteške nafte, njene prerade na teritoriji Venecuele i kasnijeg izvoza. Troškove istraživanja snosiće podjednako obe strane.
Sporazum je zaključen na dvije godine, uz mogućnost produženja, objavljeno je na Internet sajtu oilcapital.ru.
Prethodni sporazum dviju kompanija o bloku “Hunin-3” potpisan je u oktobru 2005. s rokom važenja od tri godine, a sve obaveze u okviru njega, vezane za procjenu količine i sertifikaciju zaliha teške nafte u tom bloku, površine 678 kvadratnih kilometara, su ispunjene, navedeno je u saopštenju.
“Potpisivanje novog sporazuma predstavlja važnu etapu u razvoju naše saradnje s Venecuelom koja ima strateški karakter za razvoj međunarodnog poslovanja naše kompanije”, ukazao je predsjednik “Lukoila” Vagit Alekperov.
Sporazum sa PDVSA podpisao je i “Gasprom”, najveći ruski i svjetski proizvođač prirodnog gasa. Sporazum se odnosi na procjenu i sertifikaciju zaliha teške nafte u bloku “Ajakučo-3” u pojasu Orinoka koje se procjenjuju na pet milijardi tona.
Venecuelanska strana je zainteresovana i za učešće “Gasproma” u projektu tečnog prirodnog gasa “Delta Karibi Orijental”, koji uključuje razradu nalazišta i izgradnju fabrike tečnog prirodnog gasa u Venecueli.
Dvije strane su razmotrile i mogućnost saradnje u izgradnji gasne infrastrukture u toj latinoameričkoj zemlji.
Potvrđene zalihe prirodnog gasa u Venecueli iznose 4,3 biliona kubnih metara, što tu zemlju stavlja na vodeće mjesto u Latinskoj Americi, a zalihe nafte – 11,2 milijarde tona, što predstavlja oko sedam odsto ukupnih svjetskih zaliha.
Ta zemlja godišnje proizvede oko 30 milijardi kubnih metara gasa, isključivo za domaću potrošnju i uopšte ne izvozi, niti uvozi gas.
PDVSA ima monopol na proizvodnju prirodnog gasa u Venecueli. Ta zemlja učestvuje u razradi projekta izgradnje transkontinentalnog sistema cjevovoda u Južnoj Americi, koji će povezati Venecuelu, Brazil, Argentinu, Urugvaj, Paragvaj i Boliviju u jedinstvenu energetsku mrežu.