BANJALUKA – Vršilac dužnosti direktora Matičnog preduzeća „Elektroprivrede Republike Srpske“ (ERS) Luka Petrović oglasio se i priznao da je Uprava ERS-a sagledavala opcije koje vode uvećanju udjela RS u vlasničkoj strukturi sistema.
Ovim je Petrović potvrdio ranija pisanja portala CAPITAL o namjeri ERS da izbaci male akcionare i o tome da je Kolegij direktora Mješovitog holdinga ERS donio zaključak o kupovini akcija od malih akcionara.
„Izvršiti konkretna zaduženja nadležnih službi, po pitanju stvaranja uslova za otkup dionica malih akcionara (posebno nesaglasnih), kako bi se otkupilo do 10 odsto dionica, zarad povećanja kapitala i lakšeg vršenja reorganizacije“, glasi jedan od zaključaka donesenih na sjednici Kolegija direktora MH ERS održanoj 25. decembra 2018.
Nakon deset dana ćutanja, rasta cijena akcija ERS na Banjalučkoj berzi i današnjeg zaustavljanja trgovanja tim akcijama od strane Berze, oglasila se i Uprava ERS.
„Mješoviti holding ERS nije donio odluku o otkupu akcija malih akcionara u zavisnim preduzećima ERS. Uprava MH ERS razmatra mjere za povećanje proizvodnje, odnosno finansijske dobiti, kako bi se mogli pokrenuti novi investicioni projekti. U tom kontekstu su sagledavane i opcije koje vode uvećanju udjela RS u vlasničkoj strukturi sistema“, naveo je Petrović u Obavještenju upućenom Banjalučkoj berzi.
Dodao je da eventualne odluke u tom pravcu zahtijevaju detaljnu analizu zakonskih ograničenja i mogućnosti pronalaska adekvatnih izvora finansiranja.
„S obzirom da se radi o kompleksnom postupku, u ovoj fazi nije moguće reći da li će se i kada usvojiti odluke koje vode uvećanju učešća RS u zavisnim preduzećima. Pozivamo investitore da odluke donose na osnovu zvaničnih informacija koje MH ERS i zavisna preduzeća objavljuju na internet stranici Banjalučke berze“, istakao je Luka Petrović.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Nisam ekspert, ali termin “izbacivanje” akcionara mi djeluje kao pravno nasilan.
Da li je otkup akcija od malih akcionara nešto što je predviđeno zakonom i nešto što je praksa u berzanskom poslovanju?
niko ne “izbacuje” male akcionare ako nudi značajno veću cijenu akcija ili ako nudi fer cijenu akcija. “izbacivanje” je kada se cijena akcija obori značajno ispod fer vrijednosti a onda se ide na nasilno preuzimanje akcija od malih akcionara
Simo, istiskivanje (izbacivanje) malih akcionara je sasvim uobičajeno u berzanskom svijetu, a najčešće iz ugla malih akcionara i veoma poželjno. Zakonom je precizno definisana procedura takvih “izbacivanja” i “izbačeni” akcionari uvijek dobiju mnogo veću vrijednost za svoje akcije nego da su ih prodali na berzi.Slično je sa terminom diler, koji je u berzanskom svijetu pozitivan lik 🙂
@Akcionar: Hvala na objašnjenju!
Znaci vrijednost knjigovodske cijene po akciji ili otprilike 1KM po akciji. To je realno i opet 200% povoljnije od 2007.
Malo ti bolje pogledaj knjigovodsko vrijednost,Rite Gacko ima 1,12 a term. elekt.Ugljevik ima 1,68.Gdje si ti našao te podatke ,2007 najviša cijena Rite gacko je bila 2.44 a ter.Ugljevik2,69 .To su bile nerealne cijene i to je bio balon.Vidim da su se ljudi malo opametili pa ne nude previše po ovim smiješnim cijenama.Zanimljivo da je od distribucij el Trebinje dostiglo prvo 0.10 knj,.vrijednosti, dok najnižu cijenu drži daleko najbolje preduzeće E.Doboj 0.042 knjig.vrijed. To samo zato što nema ponudbe za prodaju.