TREBINJE – Direktor „Elektroprivrede RS“ Luka Petrović izjavio je danas da je u prijedlogu o energetskoj stabilnosti koji je ERS dostavio nadležnom ministarstvu, između ostalog, predloženo da se onima koji budu trošili više električne energije račun fakturiše “na drugačiji način”.
Petrović je time potvrdio današnje pisanje CAPITAL-a u kojem je navedeno da bi mogle da budu uvedene takozvane blok tarife i da će skuplje kilovate plaćati potrošači koji se budu grijali na struju, odnosno oni koji budu imali prekomjernu potrošnju.
„Nije riječ o klasičnim poskupljenjima, to je samo domaćinski odnos ERS prema domaćinstvima i privrednicima. Moramo da zaštitimo onoga koji štedi, ali i da naplatimo onome koji troši više. Nije ovo sistem poskupljenja, već sistem energetske stabilnosti“, izjavio je Petrović za Srnu.
On je istakao da će ERS ostati najpovoljniji snabdjevač električnom energijom u Evropi zato što posjeduje izvozni potencijal kojim će moći da nadomjesti prodaju struje na domaćem tržištu za domaćinstva i privredu po mnogo nižim cijenama od okruženja.
„Nadležno ministarstvo i Vlada Republike Srpske će analizirati prijedloge koje je dostavila ERS s ciljem da građani koji štede mogu imati popuste, a za one koji troše više nego u prethodnim godinama će to morati da bude fakturisano na drugi način“, naveo je Petrović, ne precizirajući koji su to predloženi pragovi potrošnje električne energije, odnosno u kojim slučajevima se može očekivati popust a kada račun po većim cijenama.
On je napomenuo da su mnoge države u okruženju povećale cijene električne energije koje su veće tri ili četiri puta od cijena u Srpskoj.
ERS dnevno gubi 800 hiljada KM
Petrović je potvrdio i upozorenja koje je iznio CAPITAL početkom ovog mjeseca da situacija u elektro-energetskom sektoru nije nimalo naivna, prije svega zbog kašnjenja remonta i pozajmljivanja struje Srbiji.
„U sistemu kada je potrebno kupiti nedostajuću energiju kao što to ERS radi u septembru i dijelom u oktobru, morali smo kupiti 40 miliona KM električne energije zato što nam je Termoelektrana “Ugljevik” u remontu, van pogona, i zato što je hidrologija tako loša da smo došli na minimalnu kotu akumulacije Bileća i maltene nemamo toka rijeke Drine i Vrbasa“, rekao je Petrović.
On je ponovio da nedostaje električne energije u ERS, te da se u posljednjih mjesec i po dana stabilizuje sistem kupujući električnu energiju po znatno višim cijenama od onih koje postoje u domaćem sistemu.
„Minimalno su od 10 do 15 puta skuplje cijene električne energije koje sada kupujemo i prodajemo našim građanima. Kupimo električnu energiju u iznosu od milion KM, da bi održali stabilnost privrede i domaćinstava, a to isto fakturišemo privredi i domaćinstvima u Srpskoj i naplatimo 200.000 KM, dakle ostvaren je gubitak na dnevnim nivoima po 800.000 KM“, rekao je Petrović.
CAPITAL: Darko Momić
10 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Mi da štedimo kako bi vi prodavali na stranom tržištu i masno zarađivali!!
Da, tačno je da je struja puno skuplja u EU i inače globalno, ali šta mi imamo sa njima? Oni imaju 10x veća primanja, imaju puno toga jeftinije nego mi, recimo hrana u Njemačkoj, mi eto imamo tu el.energiju višak, ne znam da li još nešto imamo višak, pa sada i to što imamo višak trebamo da štedimo!!??
U redu, ideja da se izvozi po visokim cijenama, zaradi se masno, ali ja se plašim da opet neće biti nikakve koristi za državu, opet će elektro energetski sektor da kuka da je u minusu, u selima konstantno puca mreža jer je sve staro i jer se preusmjerava tamo negdje (lično znam da se to dešava)…i opet taj novac u nečije džepove!
Isto pokušavate i sa solarnim elektranama gdje vlasnici kuća treba masno da plate opremu, vi nešto malo odbijete od toga, a zatim oni vraćaju uloženi novac 10+ godina, a vi masno zarađujete od prodaje te el.energije koju oni proizvode!!! Pa hajde bar onda platite svu opremu ili 90% opreme i opet ćete u ovom trenutku da zaruđejete i brzo vratite uloženo po trenutnim cijenama el.energije na berzama, a ako se rat nastavi biće i veće cijene!
Lopovska posla, a narod trpi!!!
Ista priča kao sa peletom. Samo je država sada u glavnoj ulozi, i to na direktan način
Sad kad mi suze ne udarise na lice.
4 puta vece cijene u okruzenju,nevjerovatno !!!
A plate isto tako zar ne ?
U septembru i dijelom u oktobru kupili ste 40 miliona km energije,
a ostalih 10 i kusur mjeseci ste isto toliko izvozili.
Jeste li culi za zakon o zastiti diskriminacije potrosaca?
Pokusajte da fakturisete razlicite cijene za istu grupu korisnika i suocicete se sa milionskim tuzbama.
Hercegovacki pavian ce i struju da poskupi koja je kod nas jos jedina ostala kao socijalna kategorija. To je zadnji CaVao u stranku koja se zvala SNSD..
Kakve milionske tužbe? Je li u Srbiji neko nekog tužio?
Уколико има једнотарифно бројило, електричну енергију увек купује по једној тарифи, односно цени одређене зоне. Укупан број утрошених киловат-сати је, без обзира на то да ли купац има једнотарифно или двотарифно бројило, распоређен по зонама (зелена – до 350 кWh , плава – од 351 до 1600 кWh и црвена од 1601 кWh).
U Srbiji je druga stvar, mora ostati dovoljno el.energije za strane firme koje vjerovatno imaju i neki period u kojem ne plaćaju el.energiju :), ne bi me čudilo da je tako, ali zato lokalne firmice i domaćinstva sve lijepo plaćaju kako bi bili konkurentni 🙂
Kod nas nemamo baš puno stranaca, ali zato izvozimo el.energiju i zato je procvjetao naš elektroenergetski sektor 😀
Zaboravio si napisati da je u Srbiji noćna tarifa 4 (cetiri) puta jeftinija od dnevne, a to je upravo zbog onih koji se griju na TA peci.
Srbija je uvela ovo zone kod potrošnje jer nema dovoljno električne energije pa mora da je uvozi po trzisnim cijenama. Za razliku od Srbije, Republika Srpska proizvodi vise elektricne energije nego sto se potroši u Republici Srpskoj, tako se na godišnjem nivou proizvede oko 5500 GWh, potroši se oko 3800 GWh a visak od 1700 GWh (ili oko 30%) se izvozi i prodaje na evropskim berzama po trzisnim cijenama.
Izgleda da ERS kupuje po berzanskim cijenama ako su za dva mjeseca potrošili 40 miliona KM za kupovinu. A i oktobar nije ništa bolji.
U slučaju peleta koji je energent kao i elektricna-energija, vlast u Republici Srpskoj zabranjuje izvoz proizvodjacima da bi se podmirili domaći potrosaci i smanjile cijene, dok u slučaju električne energije vlast radi suprotno kažnjava domaće potrosace visim cijenama kako bi Elektroprivreda Republike Srpske mogla vise da izvozi elektricne energije i ostvari extra profit.