BEOGRAD, Kada velike kompanije žele da zaposle top menadžere – finansijskog direktora ili direktora za razvoj ili generalnog direktora, neće dati oglas u novinama za ta mjesta, već će se za pomoć obratiti specijalizovanoj kompaniji – regrutnoj agenciji koja će im pronaći pravu osobu za taj posao.
U Srbiji postoji tridesetak ovakvih regrutnih kompanija, koje se na zapadu nazivaju i „hed hanting“ agencije i, iako rade daleko od očiju javnosti, kroz njihove ruke su prošli najplaćeniji i najuspešniji direktori koji danas sjede u vrhu najvećih kompanija. „Link Consultants“ je jedna od regrutnih kompanija koja za svoje klijente, uglavnom banke i osiguravajuća društva, pronalazi top menadžere. Kako objašnjava Zoran Radovanović, direktor i vlasnik ove firme, samo u prošloj godini uz njihovo posredovanje zaposleno je 137 vrhunskih menadžera u bankarskom sektoru.
– „Link Consultants“ ima istraživački tim čiji je zadatak da prati bilans svih banaka koje posluju u Srbiji i to po odjeljenjima, da pratimo ko vodi ta odjeljenja, koliki budžet imaju, procjenjujemo kako se menadžer snalazi u kriznim situacijama, koja znanja posjeduje… Imamo informacije o svim bankama i bazu od 12.000 menadžera, od čega je 8.000 u bankarskom sektoru. Kada nam dođe neki klijent kome treba finansijski direktor mi mu napravimo analizu i ponudimo top pet menadžera, od kojih klijent treba da izabere ko mu najviše odgovara – kaže Radovanović.
Zanimljivo je da regrutne kompanije ne uzimaju kadrove od svojih klijenata. Poenta je da se „ukrade“ menadžer iz banke koja nije klijent.
– Izbjegavamo da vrbujemo menadžere iz banaka koje su naši klijenti. Uvijek gledamo da za našeg klijenta uzmemo menadžera koji radi u banci koja nije naš klijent. Ako baš insistiraju na menadžeru našeg klijenta, onda ćemo uraditi sve da ga i dobiju, ali ćemo im prije toga ponuditi druge kandidate koje smo zapazili a koji ne rade za naše klijente – objašnjava Radović.
„Link Consultants“ radi na procenat i, kako Radovanović naglašava, imaju standardnu cijenu za sve klijente.
– Mi ništa ne naplaćujemo unapred, tek kad dovedemo pravog čoveka, mi naplaćujemo 30 do 40 odsto od godišnje plate. Naravno, samo prve godine. Nadoknadu plaća kompanija, od kandidata ne naplaćujemo ništa – kaže Radovanović.
Najveća plata koju je „Link Consultants“ dogovorila bila je 250.000 evra godišnje. Tu se doduše radilo o dovođenju stranca u Beograd. Kada je o našem menadžeru riječ, onda je najveća plata koju je ovaj „hed hanter“ dogovorio bio 150.000 evra. Zoran Radanović za „Novac“ otkriva i tajne pregovaranja koju primjenjuje „Link Consultants“.
– Ne ubjeđujemo menadžere da treba da pređu u neku banku. Kada neki naš klijent pokaže interesovanje za određenog menadžera, mi ga onda pozivamo ovde na kafu. Jako je bitna diskrecija koju mi, kao posrednici, obezbjeđujemo. Jer nije ga zvao neki komšija koji radi u drugoj banci pa će sutra cijeli grad brujati da je išao na intervju u drugu banku.
O razgovoru s nama i ponudi neće se saznati izvan ove kuće. Zatim, prilikom pregovaranja nikada ne saopštavamo kandidatu da ga hoće ta i ta banka, jer tako možemo da utičemo na njegov ego pa može da traži neke veliki sume. Mi mu prvo postavimo pitanje – gde vidi sebe naredne tri godine i koji je top pet banaka u kojima bi radio. Ako spomene i banku koja je zainteresovana za njega, onda mu prezentujemo poziciju na kojoj bi radio – kaže Radovanović.
Došli iz Londona
Zoran Radovanović je otišao iz Srbije 1993. godine na Kipar. Tamo je uspio da se zaposli kompaniji MSI koja je bila najveća Volstrit regrutna agencija. Pošto je imala filijale u cijelom svijetu, Radovanović je jedno vrijeme radio u Tokiju i Njujorku da bi se vratio na Kipar. Kada je odlučeno da se filijala MSI-ja sa Kipra prebaci u Hongkong, Radovanović napušta kompaniju. Međutim, i dalje ostaje u poslu i 2000. godine osniva svoju regrutnu kompaniju „Link Consultants“ u Londonu. Četiri godine kasnije, otvara filijalu i u Beogradu, a danas je ova kompanija prisutna i na Kipru, u Monaku.
Najpoznatiji menadžeri uz posredovanje „Link Consultantsa“:
Vuk Vučević, generalni direktor „Societe General Leasing Srbija“, prešao sa mjesta direktora prodaje „Intesa lizinga“
Momir Talić, direktor prodaje „AIG Life osiguranja“, prešao sa mesta direktora u „Wiener Stadtische osiguranja“
Marija Kojović, direktor finansija u „AIG Life osiguranju“, prešla sa mjesta menadžera u revizorskoj kući KPMG
Bojan Simić, direktor korporativnih poslova „Marfin banke“, prešao sa mjesta direktora u sektoru za poslovanja sa privredom „Hypo Alpe Adria banke“
Dušan Mihajlović, direktor prodaje za fizička lica „Banke Intesa“, prešao iz „Raiffeisen international Vienna“.